Czy szykują się kolejne zmiany w ustawie frankowej?

Kwestia kredytów w obcych walutach, zwłaszcza we franku szwajcarskim, jest od kilku lat istotnym problemem społecznym w Polsce. Od pewnego czasu opracowywana jest ustawa, która miałaby na celu wsparcie zadłużonych. Czy pojawiły się nowe propozycje na zmiany w ustawie frankowej?

Choć nowy projekt ustawy spreadowej jeszcze w sierpniu został skierowany do Sejmu, zespół ekspertów, który nad nim pracował, w dalszym ciągu nie rozwiązał istniejących obecnie problemów. Zdaniem wielu polityków i ekonomistów prawdopodobnie zostanie on jeszcze mocno zmieniony. Nie ulega jednak wątpliwości, że nastąpiły spore zmiany w ustawie frankowej.

Czego mogą dotyczyć zmiany w ustawie frankowej, czyli – czego brakuje?

W obecnym projekcie nie ma póki co mowy o przewalutowaniu, ale wielu ekonomistów uważa, że prezydent powinien zaproponować kredytobiorcom zwrot mieszkania w zamian za umorzenie kredytu. Możliwości ta byłaby jednak raczej hipotetyczna, gdyż tylko garstka kredytobiorców mogłaby skorzystać z tej możliwości. Rozwiązania tego typu od wielu już lat istnieją na rynkach światowych, co w zasadniczy sposób pobudza banki do tego, aby zdecydowanie bardziej starannie przeprowadzały analizę kredytową i zabezpieczenie kredytu.

Jakie są założenia projektu ustawy?

W obecnym kształcie, ustawa zakłada zwrot spreadów, a zatem różnicy pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży waluty. Oznacza to mniej więcej tyle, że banki powinny oddać wszystko to, co zarobiły na wymianie tych walut. Zwrot spreadów będzie obowiązywał także w stosunku do umów, które już wygasły, a także w stosunku do osób, które prowadziły w tamtym okresie działalność gospodarczą, ale nie dokonały odpisów amortyzacyjnych ani też nie wliczyły ich w koszty prowadzenia swojej działalności.

Według nowej ustawy, zyskają na niej wszyscy kredytobiorcy, którzy wzięli kredyt w każdej walucie obcej, zatem nie tylko w słynnych frankach szwajcarskich, ale także w euro czy w funtach.

Proponowane regulacje to nie tylko „propozycja”

Jeśli jednak na rynku z jakiegoś powodu nic się nie wydarzy, Kancelaria Prezydencka ostrzega wyraźnie sektor bankowy, że wówczas wprowadzi przymusowe przewalutowanie kredytów. Ustawa, choć daje dużą swobodę bankom, nakłania instytucje finansowe, aby oprócz przewalutowania udzielonych kredytów zaoferowały swoim klientom możliwość nadpłaty, wcześniejszej spłaty kredytu czy na przykład refinansowanie kredytu na lepszych warunkach.