pożyczki na remont mieszkania, remont na wiosnę

Pierwsze promienie wiosennego słońca sprawiają, że wiele osób chciałoby zmienić coś w swoim otoczeniu i często wybór pada na mniejszy bądź większy remont. Jednak przed podjęciem takiej decyzji warto rozważyć wszystkie wady i zalety tego pomysłu.

Plusy i minusy wiosennego remontu

Zdecydowanie czas po zimie jest idealny na rozpoczęcie prac remontowych. Wiosenne temperatury sprawiają, że farby, kleje i zaprawy murarskie szybko schną, a brak upału pozwala na szybką i sprawną pracę. Niemniej, w tym okresie na remont decyduje się wiele osób i może być trudno znaleźć odpowiednią ekipę. Naprawdę dobrzy fachowcy mają terminy pozajmowane często już na kilka tygodni do przodu, w zależności od regionu kraju. Kiedy już uda się znaleźć dobrą firmę remontową, często pojawia się problem, w jaki sposób sfinansować przedsięwzięcie.

Przykładowe koszty remontu

Planując prace modernizacyjne, warto dokładnie policzyć, ile będą kosztowały. Zwykło się przyjmować, że generalny remont mieszkania to wydatek rzędu tysiąca złotych za metr kwadratowy. Jest to średnia cena i może ona wzrosnąć, jeśli wykorzystane materiały będą droższe. Przykładowo cena farby akrylowej w jednym z popularnych marketów budowlanych wynosi od 20 do 60 złotych za 2,5 litra. Do tego trzeba dołożyć koszt wałków i pędzli.

W przypadku remontu kuchni cena zależy od liczby zmian – koszt zestawu gotowych mebli kuchennych to około 1500 zł, ale można również zrobić kuchnię na wymiar za 10 tysięcy zł. Wszystko zależy od finansowych możliwości właścicieli mieszkania.

Pomysł na finansowanie – pożyczki na remont mieszkania

Skąd zatem wziąć pieniądze? Dobrym rozwiązaniem są pożyczki na remont mieszkania. Są one korzystnie oprocentowane, a przed podjęciem decyzji można skorzystać z porady doradcy finansowego. W wielu instytucjach udzielających pożyczek takie porady są całkowicie bezpłatne. Doradca pomoże wybrać najkorzystniejszy wariant. Wiele osób bierze szybkie pożyczki, które – co jest ich wielką zaletą – wypłacane są najpóźniej w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Można wtedy rozpocząć remont od razu. To, że są wysoko oprocentowane to mit – większość z nich ma podobne koszty jak kredyty bankowe, a uzyskać taką pożyczkę jest o wiele łatwiej.

Modne aranżacje

Od dłuższego czasu jednym z najmodniejszych stylów aranżacji wnętrz jest skandynawski. Dominują w nim jasne kolory ścian i mebli – białe lub szare – oraz naturalne materiały na podłodze. Jako dodatki wybierane są najczęściej wiklinowe serduszka, proste ramki na zdjęcia, monochromatyczne grafiki zamiast obrazów.

Innym branym pod uwagę stylem jest delikatny, nienarzucający się glamour nawiązujący do paryskich mieszkań. Charakteryzują go znów jasne ściany, ale można się tutaj pokusić o bogatsze dodatki, jak na przykład lustro w złoconej, barokowej ramie, biało-czarny dywan ze wzorem koniczyny marokańskiej i obowiązkowo kilka książek o modzie lub architekturze położonych na stalowym stoliku kawowym z tacą.

I jeden, i drugi styl można prosto zaprojektować, nie wydając na remont dużej kwoty. Koszt malowania, pod warunkiem, że zrobi się to samemu, to koszt wyłącznie farby i wałków. Oszczędni są w stanie zamienić szaro-bury duży pokój w bloku o metrażu kilkunastu metrów kwadratowych w uroczy salon glamour (bez wymiany mebli) już za kwotę rzędu 2 tysięcy złotych. To przecież niewiele, a zmiana jakże korzystna.