domowy budżet, budżet, jak zaplanować budżet, jak dopiąć budżet, oszczędności, pożyczki online

Jak dopiąć i zbilansować domowy budżet? To zadanie nigdy nie jest proste. Mam nadzieję, że krótkie subiektywne podsumowanie sposobów na szukanie oszczędności i dodatkowych zarobków pomoże wam zorganizować więcej pieniędzy na specjalne okazje.


Jak oszczędzać pieniądze?

Spisz wszystkie stałe koszty życia. Podsumuj, ile pieniędzy potrzebujesz na comiesięczne życie (jedzenie, mieszkanie, rachunki, inne comiesięczne wydatki, z których nie jesteś w stanie zrezygnować). Porównując swoje dochody i to, ile kosztuje miesiąc twojego życia, dowiesz się jaką kwotę możesz maksymalnie oszczędzić w ciągu miesiąca.

Zapisuj wydatki – nawet jeżeli są drobne. W ten sposób zapamiętasz na co „rozeszły się” pieniądze, a może nawet uda ci się zauważyć, które zakupy były tak naprawdę zbędne.

Stwórz sobie rezerwę na niespodziewane wypadki. Podziel swój budżet na 3 części:

  • życie codzienne (jego koszty powinny być ci znane po ich spisaniu),
  • oszczędności (gdzie możesz przelewać nadwyżki, pozostające na koncie pod koniec miesiąca)
  • rezerwę.

Oszczędności dają nam poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na planowanie większych zakupów. Rezerwa to kwota, która pozwoli nam na pokrycie niespodziewanych kosztów (leczenie, naprawa samochodu, wymiana zepsutego sprzętu potrzebnego nam na co dzień). Warto odkładać na nią regularnie małe kwoty, a kiedy będziemy musieli z niej skorzystać, nie uszczupli to naszych oszczędności, które przygotowaliśmy na większe okazje.

Gdzie szukać oszczędności?

Wiedząc już dokładnie na co wydajemy pieniądze, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, gdzie uda się nam je oszczędzić.
Szeroko pojęte przyjemności to jedno z miejsc gdzie najłatwiej znaleźć codzienne oszczędności. Palaczom trudno jednak zrezygnować z papierosów, tak samo jak trudno będzie kinomanowi zrezygnować z regularnego oglądania nowych filmów. Jeżeli twoje pasje, nałogi i hobby można realizować taniej – zawsze to parę złotych w kieszeni więcej.

Po przeanalizowaniu swoich stałych kosztów życia, zastanów się nad tym, czy istnieją tańsze alternatywy dla twoich codziennych zwyczajów. Jeżeli możesz docierać do pracy komunikacją publiczną, na pewno będzie to bardziej oszczędne od codziennych dojazdów samochodem. Jedzenie zamawiane w pracy można spokojnie zastąpić przygotowanymi wcześniej posiłkami w pojemniczkach (domowe posiłki dobrze wpłyną też na zdrowie). Wszystkie koszty stałe da się obniżyć, trzeba to jednak robić z rozwagą, by wraz z kosztami nie spadł nam komfort życia.

Dodatkowa gotówka

Zacznij od remanentu. Przy okazji następnego większego sprzątania popatrz na rzeczy, które masz w mieszkaniu i zadaj sobie pytanie – kiedy ostatnim razem ci się przydały? Część z nich trzymasz zapewne z sentymentu, ale część możesz śmiało sprzedać na jednym z serwisów aukcyjnych, czy poprzez darmowe ogłoszenie w Internecie.

Dorywcza praca to dobre rozwiązanie dla ludzi mających trochę wolnego czasu. Rozkład pracy, np. przy wykładaniu produktów na sklepowe półki albo w magazynie, zwykle jest elastyczny i pozwala na połączenie dodatkowej pracy z codziennymi obowiązkami.

Czasami budżet nie dopina się nam tylko sporadycznie, na przykład przez to, że pracujemy w trybie zleceniowym albo nasi przełożeni spóźniają się z przelewem. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są krótkoterminowe pożyczki – brane na krótki czas, do unormowania się sytuacji finansowej.