Szybkowar

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z gotowaniem lub też szukasz sposobu na szybsze przygotowywanie ulubionych potraw, jednym z urządzeń, które powinny znaleźć się w Twojej kuchni, jest szybkowar. Jak działa szybkowar i czy rzeczywiście stanowi udogodnienie dla kucharza?

Szybkowar to takie urządzenie, które swoim wyglądem przypomina standardowy garnek. Jest wykonany z aluminium bądź stali nierdzewnej, ale to, co wyróżnia go na tle innych garnków, to pokrywka – charakteryzująca się bardzo szczelnym zamknięciem, co umożliwia gotowanie pod wysokim ciśnieniem. Sam szybkowar nie jest całkowicie szczelny (gdyż wysokie ciśnienie podczas gotowania mogłoby doprowadzić do jego rozerwania) – urządzenie posiada specjalny zawór, który poprzez wypuszczanie nadmiaru pary zabezpiecza garnek przed pęknięciem.

Jak działa szybkowar?

Każdy szybkowar funkcjonuje na tych samych zasadach – pod wpływem ciepła, znajdująca się w szybkowarze ciecz zaczyna wrzeć i zamieniać się w parę. W połączeniu ze wspomnianą szczelną pokrywą, powoduje to wzrost ciśnienia gotowania (nawet do dwóch atmosfer) i jego temperatury, która sięga 120 stopni (czyli jest wyższa od temperatury w zwykłym garnku o około 20 stopni).

To, jak działa szybkowar, stanowi równocześnie jego największą zaletę – czyli znaczące przyspieszenie procesu przygotowywania potraw. Dzięki temu praca w kuchni staje się łatwiejsza i przyjemniejsza. Oprócz tego szczelna pokrywka szybkowaru posiada jeszcze inne zalety – zapobiega utracie wody (a tym samym minimalizuje ryzyko przypalenia potrawy) oraz zmniejsza ilość wymywanych substancji (dzięki czemu potrawa zachowuje wartości odżywcze). Dodatkową zaletą szybkowaru jest łatwość obsługi.

Jak wybrać szybkowar?

Wybór odpowiedniego szybkowaru jest nie lada wyzwaniem – na rynku dostępnych jest wiele modeli (także elektrycznych), w różnych cenach i charakteryzujących się wieloma dodatkowymi funkcjami, na przykład:

  • automatyczne ustawienie temperatury,
  • timer,
  • dekompresja czy
  • funkcja pionowego ujścia pary.

Ze względu na to, iż szybkowar pozwoli na spore oszczędności (zarówno wody, energii, jak i czasu), nie warto decydować się na bardzo tanie i nieznane modele – tym bardziej, iż zakup szybkowaru to zazwyczaj wydatek rzędu 300 – 400 zł (nieco droższe są szybkowary elektryczne). Podczas zakupu obowiązkowo należy sprawdzić materiał, z jakiego urządzenie zostało wykonane, oraz jakość uszczelek – ich siłę przylegania oraz możliwości wymiany. Przemyślany zakup będzie służył przez kilka lat.