Jak Polacy oceniają jakość swojego życia?

Pomimo, iż większość Polaków jest zadowolonych z jakości swojego życia, to stale staramy się podnosić jego standardy. Kiedyś prawdziwym luksusem było posiadanie przez rodzinę własnego samochodu, był to prawdziwy luksus, na który mogły pozwolić sobie tylko zamożniejsze rodziny. Dzisiaj posiadanie własnego auta nie jest już czymś nadzwyczajnym, często każdy członek rodziny posiada samochód jedynie dla swoich potrzeb. Podobnie jest z mieszkaniami, sytuacja znacznie się poprawiła. Jeszcze niedawno wiele pokoleń musiało mieszkać pod jednym dachem, ponieważ młodych ludzi nie było stać na własne gniazdko. Dzisiaj mamy wiele programów, które pomagają młodym ludziom w starcie w dorosłe życie, jak na przykład program rządowy Mieszkania dla Młodych. Również program 500+ wpłynął na podniesienie standardów życia, zwłaszcza rodzin uboższych i wielodzietnych. Jednak czy mimo zmian na lepsze obecna jakość życia jest dla nas zadowalająca?


Gonitwa za pieniądzem

Prawdą jest, że obecnie panujący trend gonitwy za pieniądzem sprawia, że jesteśmy niezadowoleni z tego co mamy, bo uważamy, że jest to ciągle za mało. Chcemy zarabiać coraz więcej, posiadać więcej dóbr materialnych oraz podnosić swoją pozycję społeczną. Nie ma w tym nic złego, że chcemy, by żyło nam się lepiej, jeśli tylko nie zatracimy w tym pędzie tego, co jest najważniejsze, czyli takich wartości jak rodzina, wzajemny szacunek, lojalność i uczciwość.

Polak potrafi

Badania opinii publicznej dowodzą, że Polacy potrafią radzić sobie w ciężkich chwilach. Nawet w trudnej sytuacji finansowej, która nie pozwala im sfinansować podstawowe wydatki, potrafimy znaleźć rozwiązanie. Wiele osób szuka pracy dorywczej lub decyduje się na dodatkowy etat. Ponad połowa Polaków mobilizuje się i szuka rozwiązań, które pomogą uporać się z brakiem potrzebnych funduszy i zmienić sytuację na lepszą. Mniejszy procent osób zwraca się o pomoc do najbliższych lub odpowiednich instytucji. Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że nie czekamy biernie, aż sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy, tylko działamy. Zależy nam na coraz lepszym bycie oraz poprawieniu tych sfer życia, na które mamy wpływ.

Zadowolenie z życia

Badania przeprowadzone na przełomie kilku lat dowodzą, że Polacy, mimo trudnych sytuacji życiowych, potrafią cieszyć się życiem. Jesteśmy narodem pozytywnie nastawionym do życia, a większość Polaków uważa się za szczęśliwych ludzi.

Największy stopień zadowolenia dotyczy sfery życia rodzinnego, kontaktów z najbliższymi oraz spędzania wspólnie wolnego czasu. Oznacza to, że potrafimy docenić wartość rodziny i czerpiemy satysfakcję z relacji z najbliższymi. Jesteśmy również zadowoleni ze swoich osiągnięć zawodowych oraz stopnia wykształcenia. Przekłada się to na sytuację materialną Polaków, która w ostatnich latach znacznie się poprawiła. Coraz większa liczba Polaków może pochwalić się własnym mieszkaniem i samochodem, jednak zazwyczaj są to zakupy, które finansujemy pożyczkami i kredytami, ponieważ nie jesteśmy w stanie oszczędzić tak dużych sum.
Niestety w naszym kraju jest również znaczny procent osób, których sytuacja materialna nie jest zadowalająca. Nie mogą pozwolić sobie na odpowiednie standardy życia, nie stać ich na wakacyjne wyjazdy, posiadanie własnego samochodu czy mieszkania. Sytuacja materialna Polaków jest więc bardzo zróżnicowana, jednak pocieszające są statystyki, które pokazują, że z roku na rok żyje nam się lepiej i poprawia się nasza jakość życia.

Pożyczka jako pomoc w finansowaniu bieżących wydatków

Pomimo, iż średnia dochodów Polaków jest coraz wyższa, to wielu osobom środki z wypłaty nie wystarczają na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków. Dlatego tak często sięgamy po produkty kredytowe, które pomagają w sfinansowaniu kosztów, które nie udźwignął miesięczny budżet. Często są to wydatki związane z bieżącymi rachunkami za wodę, prąd, gaz, mieszkanie. Wielu Polaków posiłkuje się pożyczką kupując na raty telewizor, pralkę czy lodówkę, niestety zakup tych rzeczy za gotówkę nie jest możliwy dla ponad połowy Polaków. Wydatki związane z podniesieniem standardu życia, jak na przykład zakup lub remont mieszkania, kupno samochodu lub wyjazd na wczasy, to również koszty, które większość Polaków finansuje środkami, pochodzącymi z pożyczek i kredytów.
Możemy wyciągnąć wnioski, że mimo całkiem wysokiej średniej dochodów nasze wypłaty i oszczędności często nie wystarczają na pokrycie wszystkich wydatków i niestety pomoc finansowa w postaci pożyczek i kredytów jest niezbędna. Nie odbiera nam to jednak naszego pozytywnego podejścia do życia, bo dlaczego nie pomóc sobie pożyczką, jeśli przez to będzie żyło nam się lepiej.