karne odsetki, nie mogę spłacić pożyczki, trudności w spłacaniu pożyczki, jak przesunąć termin spłaty pożyczki, pożyczka na raty
Kiedy decydujemy się na wzięcie szybkiej pożyczki, powinniśmy dobrze zaplanować swoje przyszłe wydatki, tak aby na pewno nie mieć problemów z jej spłatą. Jednak co zrobić, jeśli okoliczności nas zaskoczą i musimy przesunąć termin spłaty?

Nawet w najlepszym planie może zdarzyć się luka lub jakieś niespodziewane wydarzenie, które pokrzyżuje jego realizację. Jak powinniśmy postąpić w takim wypadku? Co zrobić, żeby opóźnić spłatę pożyczki i uniknąć kłopotów?

Przede wszystkim – informuj o trudnościach w spłacaniu pożyczki

Warto pamiętać, że firmom pożyczkowym zależy na odzyskaniu pożyczonych nam pieniędzy. Z tego powodu nie powinniśmy obawiać się poinformowania pożyczkodawcy o zaistniałych problemach. Doradcy – czy to na infolinii, czy osobiście – postarają się znaleźć rozwiązanie dogodne dla obu stron i z pewnością nie będą zadawać niezręcznych pytań o powody. Im wcześniej poinformujemy o potrzebie zmiany terminu, tym lepiej – dzień, na który pierwotnie wyznaczony był termin spłaty to już ostatni dzwonek.

Sprawdź warunki w umowie i rozmawiaj z doradcą

Pożyczkodawcy są doskonale przygotowani na sytuacje, w których z jakiegoś powodu nie będziemy mogli spłacić zaciągniętej pożyczki. Dlatego już w umowie, którą otrzymaliśmy, powinny znajdować się zapisy o warunkach ewentualnej zmiany terminu spłaty zadłużenia. Sprawdźmy jak wyglądają te warunki i poinformujmy doradcę o sytuacji. Zwykle przedłużenie okresu trwania pożyczki wiąże się z opłatą – jednorazową lub w postaci odsetek. Czasem, w wyjątkowych sytuacjach (np. wobec stałych klientów z bardzo dobrą historią), pożyczkodawcy mogą zastosować specjalne warunki, dlatego warto przejść przez wszystkie możliwości i opcje jeszcze raz z doradcą.

A gdy nie mogę spłacić pożyczki kolejny raz?

Na takie wypadki również są rozwiązania. Jeśli mamy większe problemy ze spłatą pożyczki, niż początkowo zakładaliśmy, możemy poprosić o ponowne przesunięcie terminu. Wiąże się to jednak z kolejnymi opłatami. Warto więc sprawdzić, czy nasz pożyczkodawca oferuje taką możliwość i rozważyć rozłożenie płatności na raty. W ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnym powtórzeniem się trudnej sytuacji w następnym miesiącu, wiedząc, że spłacić musimy tylko część pożyczki, a także unikniemy powtarzających się kosztów, które jeszcze bardziej pogłębiają nasze zadłużenie.

Przesunięcie terminu spłaty pożyczki jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku trudności z jej spłacaniem. Za stosunkowo niewielką kwotę zyskujemy więcej czasu i spokoju, co w porównaniu z karnymi odsetkami, które czekają nas, jeśli po prostu nie zapłacimy w ustalonym terminie, jest nie do przecenienia.