Jak przewozić psa?

Czworonożni domownicy coraz częściej towarzyszą nam w wyjazdach. Podpowiadamy, jak zadbać o bezpieczeństwo psa podczas wakacyjnej podróży – zarówno wtedy, gdy wybieramy się na urlop samochodem, jak i samolotem.

W okresie wakacji często nie wiadomo, co zrobić z psem w trakcie urlopu. Każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę, że jest za niego odpowiedzialny i nie może pozostawić psa na ten czas samego w domu. Pozostaje wtedy poszukanie jakiegoś hotelu dla zwierząt lub podrzucenie do kogoś bliskiego. Jednak coraz więcej właścicieli decyduje się na branie psa ze sobą w podróż. Czy lecąc na wakacje samolotem jest to możliwe? I jak przewozić psa samochodem, aby dojechać na miejsce bezpiecznie i bez mandatu? W gruncie rzeczy odpowiedzi nie są tak oczywiste.

Podróż samochodem z psem

Trzeba przyznać, że zbyt niebezpieczne jest przewożenie psa na tylnym siedzeniu, dlatego należy spełnić kilka ważnych zasad, aby przy okazji nie rozpocząć wakacji od mandatu. Przede wszystkim pies powinien być umieszczony w tak zwanym transporterze dostosowanym do jego wielkości. Dodatkowo powinno przyczepić się go pasami. W razie dużego zaufania do psa można przypiąć go na tylnym siedzeniu specjalnymi szelkami. Znakomitym rozwiązaniem jest wyłożenie siedzenia matą samochodową, która pozwoli zachować porządek w aucie.

Pies a podróż samolotem

Kiedy cel podróży jest dalszy i samolot jest najszybszym sposobem transportu, także istnieje możliwość zabrania ze sobą psa. W tym przypadku zasad jest znacznie więcej. Po pierwsze, należy wyposażyć psa w chip oraz paszport. Oprócz tego niezbędna będzie również szczepionka przeciw wściekliźnie, którą, uwaga, trzeba wykonać po wszczepieniu chipa. Zanim, jednak rozpocznie się przygotowania do podróży trzeba skontaktować się z konkretną linią lotniczą, aby uzyskać zapewnienie, że można zabrać ze sobą psa. Kiedy już uzyskamy takie potwierdzenie, trzeba wyposażyć się w klatkę, w której zostanie umieszczony zwierzak. Należy zdawać sobie sprawę, że kiedy pies waży więcej niż 8 kg, będzie on umieszczony w luku bagażowym.

Dobrze jest przemyśleć, czy lot samolotem jest absolutnie koniecznym stresem dla psa. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na podróż samochodem. Jednak najważniejsze jest to, że pragniemy zabrać psa ze sobą i nie porzucamy go tylko z powodu egoizmu i braku odpowiedzialności.