wiosenny przegląd auta, jak przygotować auto do wiosny, czyszczenie auta po zimie

Zima 2015-2016 bezpowrotnie za nami. Mimo że temperatury w sporej części kraju ciągle jeszcze nie są zbyt zachęcające, powinniśmy już teraz zadbać o przygotowanie naszego auta na cieplejsze dni. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, jak przygotować auto na wiosnę.

Wymiana opon

Zacznijmy od najbardziej popularnego tematu: wymiana opon z zimowych na letnie. Opony zimowe wykonane są z miękkiej gumy, co powoduje, że na suchym asfalcie oferują gorszą przyczepność. Większe są również ich opory toczenia, co powoduje podwyższone zużycie paliwa przez nasz samochód. Nie powinniśmy więc zwlekać z wymianą opon. Cena takiej usługi waha się od 50 do 100 złotych.

Płyn do spryskiwaczy

Jako że temperatury nie będą już spadać poniżej zera, możemy zrezygnować ze specjalnych płynów odpornych na zamarzanie. Będziemy też zużywać mniej płynu, ponieważ na jezdniach nie ma już błota pośniegowego, które zimą ląduje na naszej szybie, wyrzucane spod kół jadących przed nami lub mijających nas samochodów. Dzięki temu zaoszczędzimy nieco gotówki. Cena za  5-litrowy pojemnik z letnim płynem do spryskiwaczy to od 5 do 20 złotych, zależnie od producenta.

Odświeżenie klimatyzacji

Przygotowanie auta do wiosny nie może obyć się bez zadbania o system klimatyzacji. Jeśli pominiemy tę kwestię, szybko tego pożałujemy, gdy tylko nadejdą pierwsze ciepłe dni. Przegląd klimatyzacji z uzupełnieniem czynnika chłodzącego to koszt około 200 złotych, natomiast odgrzybianie to zazwyczaj dodatkowe 100zł.

Zadbajmy o stan nadwozia

Jeśli chcemy, by nasze auto służyło nam długie lata, powinniśmy zadbać o stan blach. Szczególnie ważne po zimie jest usunięcie z samochodu resztek soli i piasku. Samodzielne umycie auta na myjni bezdotykowej to koszt od 5 do 10zł, na myjni automatycznej – kilkanaście złotych. Najwięcej zapłacimy za usługę mycia na myjni ręcznej przez pracowników – od 20zł w górę.

Mimo wyższej ceny, warto zdecydować się na to ostatnie i dodatkowo zamówić również usługę wymycia podwozia, bo właśnie tam zazwyczaj zalega największa ilość soli drogowej, która może przyczynić się do pojawienia się korozji. Cena takiej usługi to nawet 100zł, ale warto się na nią zdecydować, aby w pełni zadbać o stan naszego auta.