Jak przygotować samochód do zimy

Odpowiednie przygotowanie auta na zimę pozwala uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji, które mogą wręcz uniemożliwić nam zapalenie silnika czy też otwarcie drzwi podczas niskich temperatur. Jak zatem zadbać o auto przed zimą, aby można było cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem jazdy oraz jego sprawnością przez długi czas?

Jak przygotować samochód do zimy – silnik, płyny eksploatacyjne i opony

Najbardziej wrażliwymi silnikami na duże mrozy są auta z silnikami Diesla, na co wpływa słaba kondycja akumulatora oraz zużyty układ wtryskowy, który przyczynia się do wystąpienia kłopotów z rozruchem silnika. Bardzo ważne jest tankowanie dobrej jakości paliwa, które pochodzi z zaufanego źródła. Okazuje się, że najwyższa odporność na niskie temperatury mają paliwa premium.

Przed zimą konieczny jest przegląd płynów eksploatacyjnych z naciskiem na układ chłodzenia, gdzie może dojść do zamarznięcia płynu, co z kolei może uszkodzić chłodnicę i silnik.

Koniecznym krokiem jest też wymiana opon na zimowe, które zapewnią większe bezpieczeństwo na drodze, a ponadto zwiększają komfort jazdy. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy mają odpowiednio głęboki bieżnik. Wymienić ogumienie warto, gdy tylko temperatura przez kilka kolejnych nocy spranie poniżej zera.

O czym jeszcze pamiętać?

  1. Bardzo ważne jest też to, aby wszystkie światła były w pełni sprawne, w przeciwnym wypadku grozi nam nawet mandat. Prawidłowe ustawienie świateł również ma znaczenie.
  2. Najlepiej wyposażyć się także w zmiotkę i skrobaczkę, które są nieocenione podczas opadów śniegu.
  3. Przyda się także odmrażacz w razie zamarznięcia zamka.
  4. Warto wymienić wycieraczki i płyn do spryskiwaczy na nowe.
  5. Naszej uwadze nie powinno ujść także sprawdzenie stanu akumulatora i napięcia ładowania. Im zimniej się robi, tym w akumulatorze jest mniej energii, co utrudnia uruchomienie silnika. Zrobienie testu elektronicznego pozwala sprawdzić czy jest on sprawny i czy ma odpowiednią pojemność.
  6. Warto sprawdzić także przewody zapłonowe, umyć i wywoskować nadwozie oraz zabezpieczyć uszczelki specjalnymi silikonami. Zaleca się także zabezpieczyć uszkodzenia lakieru przed korozją.