Jak przygotować samochód na wyjazd na narty?

Zbliżająca się zima to okazja do wielu rodzinnych wyjazdów. Zaśnieżone drogi stanowią jednak wyzwanie dla naszych samochodów – jak przygotować je do wyjazdu w góry? Jeśli zabieramy ze sobą sprzęt narciarski, warto odpowiedzieć też na pytanie, jak wybrać bagażnik dachowy.

Sezon zimowy to nie tylko czas na leżenie pod kocem przy kominku z kubkiem gorącej herbaty, ale również możliwość uprawiania wielu sportów, które nie są dostępne w pozostałym okresie roku. Należy do nich szczególnie jazda na nartach i na snowboardzie. Często jednak wyzwaniem nie jest sama jazda po stoku, ale dojechanie do niego. Zaśnieżone drogi bowiem, wymagają od naszych samochodów dużo więcej. Także transport sprzętu jest wyzwaniem logistycznym. Jak zatem przygotować nasze auto do drogi na zimowe szaleństwo?

Jak przewieźć sprzęt narciarski?

Podstawowym pytanie, jakie często zadają sobie właściciele nart czy desek, jest: jak je bezpiecznie przetransportować? Problem ten rozwiązuje się, kiedy podróżujemy samolotem lub dużym autokarem, jednak samochód osobowy nie posiada zwykle tyle miejsca, żeby bezproblemowo umieścić w nim długi sprzęt. W takiej sytuacji najlepiej jest wyposażyć się w bagażnik dachowy. Jest to dość spory wydatek, więc jeśli chcemy wyjeżdżać na narty tylko okazjonalnie, najlepiej pożyczmy go od kogoś znajomego.

Jak wybrać bagażnik dachowy?

Jeżeli okaże się, że bagażnik jest nam potrzeby często lub żaden z naszych znajomych nie może go nam użyczyć lub w ogóle go nie posiada, jedynym wyjściem będzie zakup własnego. Decyzję tę warto jednak przemyśleć. Na co szczególnie zwracać uwagę? Na pewno na pojemność oraz na rozmiar i sposób zamontowania bagażnika. Jeśli chcemy przewozić sporo sprzętu, chociażby dlatego, że cała rodzina lubi szusowanie po stoku, powinnyśmy wybrać większy model.

Bagażnik nie może być jednak zbyt duży względem samochodu – jeśli mamy nieduże auto, wybierzmy coś mniejszego, przy okazji oszczędzając co nieco.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze?

Jadąc w góry zimą, musimy liczyć się z tym, że warunki na drodze mogą być dużo trudniejsze. Dobrze byłoby, abyśmy mieli ze sobą łańcuchy na koła, które mogą uratować nas w niejednej sytuacji. Pamiętajmy jednak o tym, aby przed zakupem upewnić się, że pasują one do naszego modelu opon. Jeśli mamy wątpliwości, koniecznie powinniśmy poradzić się obsługi sklepu.