jak wybrać warsztat samochdowy, jak wybrać dobrego mechanika, koszt wizyty u mechanika

Koniec zimy to dobry moment na poświęcenie uwagi naszym samochodom – zimowe warunki jazdy i wysypywana na drogi sól mogły wystawić je na poważną próbę. Większość z nas musi także pamiętać o wymianie opon na letnie. Gdzie dokonać serwisu pojazdu?

Bezpowrotnie minęły czasy, gdy każdy kierowca znał podstawowe zasady działania swojego pojazdu i potrafił naprawić wiele usterek. Stopień skomplikowania współczesnych aut nie pozostawia właścicielowi wielkiego pola manewru, często nawet wymiana żarówki świateł zewnętrznych wymaga wizyty w serwisie. Dlatego warto wiedzieć, jak wybrać mechanika, który będzie potrafił odpowiednio zaopiekować się naszym pojazdem i przy tym nie nadwyręży budżetu.

Serwisowanie auta – w ASO czy w warsztacie?

Jeśli posiadamy nowy, współcześnie produkowany samochód, najlepszym wyborem będzie serwisowanie go w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Współczesne auta są bowiem bardzo mocno skomputeryzowane i nie posiadając odpowiedniego sprzętu, mały warsztat nie będzie w stanie ich naprawić. Ponadto nowe auta najczęściej obejmuje wieloletni okres gwarancji, który zapewnia nam bezpłatną obsługę w ASO.

Gdy natomiast posiadamy starszy samochód, możemy pokusić się o serwisowanie go w mniejszych, lokalnych warsztatach. Usługa będzie znacznie tańsza, a często wykonana równie dobrze jak w ASO, ponieważ starsze pojazdy nie wymagają posiadania przez serwisy drogich urządzeń diagnostycznych i specjalistycznych narzędzi. Wielu mechaników w warsztatach ma zresztą doświadczenie w pracy w ASO.

Na co uważać, wybierając warsztat samochodowy?

Korzystając z usług lokalnego warsztatu, należy jednak uważać, bo nie wszystkie serwisy tego typu są uczciwe. Aby nie dać się oszukać, popytajmy znajomych, sprawdźmy informacje w sieci, porównajmy oferty różnych zakładów. Wartościowy warsztat powinien legitymować się odpowiednimi certyfikatami, potwierdzającymi wysoką jakość oferowanych usług i udział pracowników w licznych szkoleniach technicznych. Dobry mechanik samochodowy potraktuje nas indywidualnie, poprosi o dokładny opis usterki, zapyta o wszystkie niezbędne szczegóły.

Jako punkt odniesienia dla cen usług mechaników, podajemy średnie koszty przeglądu popularnego samochodu – Forda Focusa pierwszej generacji (1998 – 2007):

  • przegląd zimowy/wakacyjny: od 30 do 50zł

  • przegląd podstawowy (raz na 15 tys. km): od 70 do 100zł

  • przegląd rozszerzony (raz na 30 tys. km): od 120 do 150zł

  • przegląd kompleksowy (raz na 60 tys. km): od 250 do 300zł.