ogrodnictwo, ogródek domowy, jak dbać o ogród

Obecnie coraz więcej osób zmęczonych szybkim tempem życia postanawia zrelaksować się na łonie natury. Wiele z nich decyduje się na założenie swojego własnego przydomowego ogródka, w którym mogą hodować warzywa, a także sadzić rośliny ozdobne. Jak się za to zabrać?

Aby rozpocząć przygodę z ogrodnictwem, wystarczy nam niewielki kawałek ziemi, który możemy odpowiednio odgrodzić, chociażby małym, drewnianym płotkiem. Następnie warto przygotować ziemię do wysadzenia roślin. W tym celu należy udać się do sklepu ogrodniczego i kupić odpowiednio dobraną pod nasze rośliny ziemię. Należy pamiętać, że różne rośliny mają różne wymagania glebowe. Wrzośce potrzebują gleby kwaśnej, natomiast groszek wiosenny preferuje podłoże zasadowe.

Sprzęt dla ogrodnika

Podczas wizyty w sklepie ogrodniczym powinniśmy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Jeśli nasz ogród jest mały i nie planujemy w nim sadzić drzew czy obszernych krzewów, wystarczą nam jedynie nożyce do przycinania roślin lub niewielki sekator oraz łopatka, konewka i rękawice. W przypadku większego ogrodu obsadzonego drzewami, warto także pomyśleć o zakupie taczki oraz grabi. Odwiedzając sklep, warto zapytać pracowników o porady dotyczące tego, jak założyć domowy ogród, a z pewnością podzielą się oni z nami cennymi wskazówkami.

Co hodować w domowym ogródku?

W przydomowym ogrodzie możemy zasiać piękne rośliny ozdobne. Popularnymi kwiatami są chociażby tulipany, piwonie, dalie czy azalie. Takich kwiatów nie trzeba szczególnie pielęgnować, wystarczy podlewać je podczas suchych dni oraz kontrolować, czy nie pojawiają się na nich szkodniki, które należy zwalczać odpowiednimi preparatami. Dla osób mających problem z brakiem czasu doskonałe będą takie kwiaty jak niezapominajki, konwalie czy słoneczniki, które oprócz podlewania podczas suchych dni nie potrzebują większej pielęgnacji.

Dla preferujących ekologiczny styl życia doskonałym rozwiązaniem będzie zasianie w ogrodzie warzyw takich jak marchew, burak, papryka, rzodkiew czy nawet dynia. Warto również pomyśleć o ziołach, takich jak mięta czy melisa, które dodatkowo będą odstraszać szkodniki.