Jura Krakowsko-Częstochowska

Każdego roku przychodzi taki moment, gdy trzeba się zastanowić, gdzie spędzić weekend bądź wakacje. Każdy z nas bowiem zasługuje na wypoczynek od pracy, szkoły czy innych obowiązków. Jura Krakowsko-Częstochowska należy do jednych z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Warto tam spędzić chociaż kilka dni.

Jura Krakowsko-Częstochowska znajduje się na południu Polski, rozciąga się od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec aż po Kraków na południu.

Wakacje w naturze – Jura Krakowsko-Częstochowska

Jest to niezwykle malownicza kraina, w której znajdziesz zarówno lasy, jak i pola oraz góry. Miłośnicy dzikiej przyrody bez wątpienia znajdą w niej coś dla siebie. Te tereny są bowiem idealne na spacery czy relaksowanie się na trawie. Godnymi polecenia są choćby Dolina Będkowska oraz Dolina Kobylańska. Tam znajdują się również skałki idealne do wspinaczki. Każdego roku przyciągają rzesze pasjonatów takiego spędzania wolnego czasu. Przy Ojcowie natomiast znajduje się malowniczy Ojcowski Park Narodowy, który zachwyca swoim leśnym urokiem.

Zabytki w pobliżu Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Dla miłośników historii Jura także jest wymarzonym miejscem spędzenia weekendu. Przez cały jej teren rozciąga się Szlak Orlich Gniazd. Składa się przede wszystkim z czternastowiecznych warowni, wybudowanych przez Kazimierza Wielkiego w celu obrony terenów pogranicznych. Nawet będąc przejazdem, warto zobaczyć chociaż kilka z nich. Niezwykle reprezentatywne są:

  • zamek w Ogrodzieńcu (rozległe ruiny na Górze Janowskiego),
  • Zamek Bobolice w Bobolicach,
  • Zamek w Ojcowie oraz
  • Zamek Pieskowa Skała znajdujący się właśnie na skałach.

Jak tam dotrzeć, gdzie spać?

Dojazd jest niezwykle prosty. Jeśli posiada się własny samochód, to nie problem, by dotrzeć do Jury czy to od strony Krakowa, czy bardziej od Częstochowy. Pociągiem także dotrzemy do tych dwóch miejscowości, z których kursują autobusy PKS do niektórych zamków ze Szlaku Orlich Gniazd. Te tereny sprzyjają jednak też wędrówce z plecakiem na plecach. Niemało jest miłośników, którzy zwiedzili całą Jurę w ten sposób.

Jura obfituje w noclegi w hotelach, schroniskach bądź na terenach namiotowych. W zależności od wymarzonych przez nas warunków cena waha się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.