Klimatyzacja

Do niedawna słowo „klimatyzacja” kojarzyło się z ekskluzywnymi samochodami i nowymi galeriami handlowymi. Nikt nawet nie myślał, aby klimatyzację zamontować u siebie w domu. Kiedy nadchodziły upały trzeba było radzić sobie w zdecydowanie inny sposób, niż włączając klimatyzację. A dziś? Klimatyzacja w domu jest możliwa niemal u każdego, co pozwala odczuć przyjemność chłodu, nawet gdy na oknem niemiłosierne upały.

Typy klimatyzatorów

Najczęściej spotykanymi klimatyzatorami są monoblokowe przenośne i stacjonarne klimatyzatory split. Monoblokowe, to takie, które wymagają odprowadzania gorącego powietrza na zewnątrz za pomocą rury harmonijkowej. Klimatyzatory split różnią się od monoblokowych tym, że część, która odprowadza gorące powietrze, montowana jest na zewnątrz budynku.

Przenośny czy stacjonarny?

Klimatyzator stacjonarny montuje się do ściany lub sufitu na stałe, dlatego wydaje się, że przenośne są praktyczniejsze. Może i ustawimy je tam gdzie w danym momencie potrzebujemy, ale mają one istotne wady. Ich wydajność jest znacznie mniejsza niż klimatyzatora stacjonarnego. Przenośne klimatyzatory nie należą również do cichych. Przed zakupem warto sprawdzić, jaki odgłos wydaje urządzenie, mając na uwadze, że w domowym pomieszczeniu odgłosy będą bardziej słyszalne i uciążliwe niż w dużym sklepie.

Koszty instalacji klimatyzacji

W podjęciu decyzji o założeniu klimatyzacji w domu z pewnością pomoże wiedza o kosztach takiego „luksusu”. Po pierwsze, musimy kupić urządzenie wraz z całym osprzętem. Najprostsze klimatyzatory, które pozwalają na chłodzenie pomieszczenia o powierzchni 25m2, kosztują 1500-2000 zł. Bardziej profesjonalne urządzenia, które pozwolą chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie, to koszt rzędu 4000 zł. Warto też wspomnieć o urządzeniach, które kosztują mniej niż 1000 zł, których moc jest na tyle mała, że mogą chłodzić tylko bardzo małe pomieszczenia.

Kiedy kupiliśmy już urządzenie, należy je zamontować. Bardzo proste klimatyzatory możemy zamontować sami. Wystarczy mieć do tego rurki chłodnicze, kable elektryczne, korytko maskujące oraz izolację. Jednak droższe i bardziej skomplikowane urządzenia wymagają wynajęcia fachowców. Cena montażu wynosi 1000-1500 zł.

Podsumowując, klimatyzacja w domu to bardzo dobry pomysł. Warto rozważyć jej montaż, gdyż znacznie ułatwia funkcjonowanie w czasie panujących upałów. Jednak przed zakupem należy dobrze zastanowić się, jaki typ klimatyzatora najlepiej sprawdzi się w naszym domu.