kominek w domu

Żywy ogień ogrzewający wnętrza w zimowe dni lub deszczowe wieczory to marzenie niejednego gospodarza. Każdy, kto miał możliwość spędzić trochę czasu przy rozpalonym domowym kominku, potrafi docenić jego obecność. Czy możliwa jest jego instalacja w wybudowanym domu?

Mimo że większość kwestii związanych z domem i jego wyposażeniem powinno być zaplanowanych już na etapie projektu, a odpowiednie instalacje powinny być przygotowane już na etapie samej budowy, bardzo często dopiero po czasie decydujemy się na polepszenie standardu pomieszczeń.

Ma to miejsce przede wszystkim w domach kupowanych z rynku wtórnego, które nie zawsze spełniają nie tylko nasze własne oczekiwania, ale również standardy energooszczędności czy po prostu ekologii. Zwłaszcza ze względu na te aspekty kominki w domu cieszą się pewną popularnością – możemy wykorzystać je nie tylko jako dekorację, ale też metodę ogrzewania wnętrz. Jak powinniśmy przygotować do tego budynek? Jakich kosztów możemy się spodziewać? Czy można wstawić kominek do gotowego domu?

Kominek w domu – nie zawsze jest to możliwe

Już na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie w każdym budynku możliwa jest instalacja kominka bez przeprowadzenia jego gruntownego remontu powiązanego ze zmianami konstrukcyjnymi. Wszystko zależy nie tylko od stanu wentylacji i ewentualnych kanałów wentylacyjnych, ale również od samego projektu – nośności stropu czy konstrukcji podłogi. Wbrew pozorom instalacja kominkowa jest dość ciężka i mogłaby powodować zbyt duże nadwyrężenie konstrukcji całego budynku

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac powinniśmy zasięgnąć porady architekta, odnoszącej się do projektu naszego budynku. W żadnym przypadku nie obejdzie się jednak bez remontu przynajmniej tego pomieszczenia, w którym chcemy zamontować kominek – najprostszym sposobem będzie wyprowadzenie przewodów kominowych po ścianie zewnętrznej (na zewnątrz domu), jednak znacznie ogranicza to możliwości aranżacji pomieszczenia.

Jakie są koszty zakupu kominka?

W zależności od zakresu prac musimy liczyć się z wydatkiem przynajmniej kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że sam kominek rozumiany jako miejsce, w którym zachodzi spalanie drewna, to wydatek kilku tysięcy złotych (droższe są kominki np. wyposażone w szybę panoramiczną, która znacznie podwyższa koszty ich zakupu).

Kominek w domu – zalety i wady

Podsumowując, największą zaletą kominka jest możliwość nie tylko spędzenia przed nim mroźnych zimowych wieczorów, ale również znacznie tańsze ogrzewanie domu. Wadami są zaś konieczność pamiętania o jego rozpaleniu, jak również to, że montaż kominka już po wybudowaniu domu jest czasochłonny i niestety stosunkowo drogi.