Kradzież danych osobowych

Okazuje się, iż ofiarą złodziei tożsamości może paść niemal każdy – nawet ten, kto bardzo dba o swoje bezpieczeństwo w sieci. A mimo to pewnego dnia może się dowiedzieć, iż jest zarejestrowany w BIK-u jako dłużnik, a na jego nazwisko wzięto kredyt na kilkadziesiąt tysięcy zł. Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą danych osobowych?

Kradzież danych osobowych to plaga współczesnego świata – według raportu jednej z firm doradczych w ubiegłym roku ponad 60% instytucji finansowych zetknęło się z próbami wyłudzeń przy użyciu fałszywych dowodów tożsamości. Od 2008 roku zostały udaremnione próby wyłudzeń na kwotę przekraczającą 3 miliardy zł. A skala tego typu przestępstw stale wzrasta – w niedługim czasie wykradanie tożsamości będzie występkiem popełnianym znacznie częściej niż okradanie przez kieszonkowców. Jak sobie z tym radzić?

Kradzież danych osobowych – jak się przed nią chronić?

Przede wszystkim należy pilnować swoich dokumentów – nie zostawiać ich na widoku i nosić je schowane w torebce bądź w wewnętrznej kieszeni. Generalny Inspektor Danych Osobowych przestrzega, aby nie zostawiać dokumentów pod zastaw i nie pozwalać ich kserować (na przykład w wypożyczalniach sprzętu sportowego bądź u operatorów komórkowych).

Trudniej jest się zabezpieczyć przed kradzieżą danych w sieci, gdyż hakerzy z roku na rok udoskonalają swoje metody. W tym przypadku trzeba przede wszystkim zachować ostrożność – nie otwierać podejrzanych maili, nie wysyłać kopii dokumentów nieznanym osobom i koniecznie korzystać z programów antywirusowych.

Skradzione dane osobowe – jak zminimalizować ryzyko?

W przypadku, gdy nastąpi kradzież danych osobowych, pierwszym krokiem jest zastrzeżenie dokumentów w ogólnopolskim systemie Dokumenty Zastrzeżone. Jest to baza, do której mają dostęp wszystkie banki. Dzięki temu na zgubiony bądź ukradziony dowód nie będzie możliwości wzięcia kredytu. Dobrym rozwiązaniem jest także zgłoszenie faktu utraty dokumentów na policji, która wyda odpowiednie zaświadczenie potwierdzające zgubienie lub kradzież dowodu tożsamości.

Liczba zgłoszeń o utracie dokumentów stale wzrasta, co z jednej strony świadczy o rosnącej pladze kradzieży tożsamości, ale z drugiej dowodzi coraz większej świadomości niebezpieczeństwa związanego z utratą dokumentów.