majówka w polsce, wyjazd na długi weekend

Tegoroczny długi weekend majowy to świetna okazja do tego, by trochę wypocząć, spędzić czas z bliskimi i zobaczyć niesamowite miejsca. Majówka w Polsce wcale nie musi być nudna! To, gdzie jechać z dziećmi, przyjaciółmi lub ukochaną osobą, warto zaplanować wcześniej. Zobacz najlepsze miejsca na Majówkę 2016!

Majówka aktywnie

Jeśli pogoda na majówkę dopisze, będzie okazja do tego, aby wyciągnąć rowery, rolki i hulajnogi. Wybierając się nad wodę do wyboru mamy kajaki, rowery wodne i żaglówki, ale na kąpiel w jeziorze może być jeszcze za wcześnie.

Wiele osób z pewnością zdecyduje się na grilla – nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten długi weekend grillować nieco dalej niż na działce lub ogródku.

Polska pełna jest niesamowitych miejsc, które idealnie nadają się na kilkudniowy wyjazd!

Jura Krakowsko-Częstochowska na majówkę

Położona w południowej Polsce Jura Krakowsko-Częstochowska to idealne miejsce na krótki majowy wyjazd. Miłośnicy trekkingu znajdą tu niezliczoną ilość malowniczych szlaków o różnym poziomie trudności. Większość można pokonywać także na rowerze lub konno.

Jura Krakowsko-Częstochowska to także mekka wspinaczy. Niezwykłe formacje skalne tworzą tory przeszkód po których, przy odpowiedniej asekuracji, można się sprawnie przedzierać. Tras do wspinaczki starczy dla wszystkich, i to co najmniej na kilka dni.

Kolejną atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej są zamki, warownie, baszty i sanktuaria. Większość powstała w czasach średniowiecznych i później. Atrakcyjne zarówno z zewnątrz jak i w środku tworzą niekrótki szlak, którego pokonanie może zająć nam cały długi weekend.

A jeśli wolimy wypoczynek na łonie natury, będąc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej warto zajrzeć także do jaskiń – tajemnicze zakamarki kryją w sobie niezwykłe formacje skalne i trasy wspinaczkowe.

Mazury – idealne na długi weekend

Mieszkańcy północno-wschodniej Polski mają szczęście. Duża liczba lasów i jezior gwarantuje im majówkę pełną atrakcji. Oprócz pieszych i rowerowych wycieczek wokół jezior, w czasie majówki możemy spróbować także sportów wodnych, a jeśli mamy więcej odwagi – wybrać się na survival lub przeprawę po bagnach.

W Biebrzańskim Parku Narodowym możemy skorzystać z wycieczek z przewodnikiem, które opowie nam o tajemnicach lokalnej fauny i flory. A jest o czym opowiadać – na terenie Biebrzy żyje około 300 gatunków zwierząt – w tym wiele rzadkich i zagrożonych. Początek maja to idealna pora, by obserwować ptaki, sarny i łosie.

Tysiące odcieni mazurskiej zieleni to także świetny powód, by wybrać się na plener fotograficzny lub malarski. Nawet jeśli nie podejrzewamy się o talenty artystyczne, pobyt na łonie natury i obserwowanie jej uroków jest po prostu bardzo relaksujące.

Majówka w Górach Stołowych

Miłośnikom górskich wycieczek nie trzeba polecać spaceru na Morskie Oko czy wspinaczki na Śnieżkę. Podczas długiego weekendu warto jednak szukać miejsc mniej oczywistych, a do takich należą Góry Stołowe. Wysunięte na południe Polski kuszą pięknem natury i wspaniałymi krajobrazami.

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych obowiązkowym punktem programu są Błędne Skały – niezwykłe formacje powstałe w wyniku wietrzenia skał wapiennych otoczonę są pięknym lasem. Ze względu na podmokłość terenu większość tras wyłożona jest drewnianymi kładkami, co czyni przechadzkę łatwą i bezpieczną także dla młodszych turystów.