Szlaki rowerowe

W latach 90. utworzono i zrealizowano projekt 12 tras rowerowych przebiegających przez całą Europę. Całość zaprojektowała Europejska Federacja Cyklistów, przedsięwzięciu patronuje Unia Europejska. Celem oczywiście jest promocja zdrowej i bezpiecznej dla środowiska komunikacji rowerowej.

Trasy EuroVelo prowadzą ruch rowerowy poprzez przejścia graniczne i główne aglomeracje państw europejskich, umożliwiając turystykę rowerową na długich dystansach. Międzynarodowe szlaki rowerowe przebiegają przez obszary o szczególnych walorach przyrodniczych i turystycznych. Przebieg tras wyznaczają miejsca wyjątkowo cenne pod względem kulturowym i krajoznawczym, bogate w pomniki przyrody, zabytki, miejsca niezwykle cenne pod względem historycznym, ważne dla kultury czy tradycji.

Szlaki EuroVelo łącznie mają długość ponad 20 tys. kilometrów. Łączą ze sobą regionalne trasy i szlaki, pozwalając na wygodną komunikację rowerową praktycznie na całym kontynencie. Wszystkie drogi tego systemu budowane są według tych samych wytycznych i spełniają wysokie wymogi techniczne.

Międzynarodowe trasy rowerowe na terenie Polski

Także przez Polskę przebiegają szlaki tej sieci, mimo iż nasz kraj formalnie nie jest członkiem Europejskiej Federacji Cyklistów. Aż 5 z 12 tras EuroVelo przebiega przez teren Polski.

  1. EV2 (w Polsce oznaczony jako Szlak Rowerowy R-2): Szlak Stolic prowadzący z irlandzkiego Galway do Moskwy, przez między innymi Kostrzyn nad Odrą, Poznań, Gniezno, Włocławek, Warszawę, Siedlce i Białowieżę.
  2. EV4 (R-4): Szlak Europy Centralnej od francuskiego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego do Kijowa. W Polsce jego trasa przebiega przez Jastrzębie-Zdrój, Pszczynę, Kraków, Tarnów, Rzeszów i Przemyśl.
  3. EV9 (R-9): Bałtyk – Adriatyk (albo Szlak Bursztynowy), szlak rowerowy wiodący z Gdańska do Puli w Chorwacji przez Gniezno, Poznań, Wrocław, Kąty Wrocławskie i Świdnicę.
  4. EV10 (R-10): Szlak Wokół Bałtyku, pętla która zaczyna i kończy się w Sankt Petersburgu a prowadzi wokół wybrzeża Morza Bałtyckiego. Na polskim odcinku między innymi przez Świnoujście i Gdańsk.
  5. EV11 (R-11): Szlak Europy Wschodniej prowadzący z Przylądka Północnego do Aten przez Warszawę i Kraków.