Mieszkanie dla studenta

Studenci szukający mieszkania na wynajem mają duże możliwości wyboru, gdyż coraz więcej ludzi inwestuje na rynku nieruchomości. Ogłoszenia różnią się od siebie cenami, warunkami i położeniem mieszkania, dzięki czemu każdy student może znaleźć ofertę właściwą dla siebie. Coraz częściej jednak dla poszukujących mieszkania organizowane są „castingi”.

Przy wynajmie lokalu studenci zwracają uwagę na lokalizację w myśl zasady, że im bliżej uczelni, tym lepiej. Niezbędnym warunkiem jest wyposażenie mieszkania w meble, sprzęt AGD. O atrakcyjności mieszkania świadczy także jego mała odległość od centrum miasta lub wygodna komunikacja. I chociaż takie mieszkania są najdroższe, właściciele nie narzekają na brak chętnych.

Mieszkanie dla studenta – kawalerka czy życie w kilka osób?

Najbardziej atrakcyjne mieszkanie dla studenta to mieszkanie dwu i trzypokojowe, w którym opłatę za wynajem można rozłożyć na kilka osób. Z uwagi na wysoki koszt najmu, studenci rzadko wybierają kawalerkę. Często rodziny studentów decydują się na zakup większego mieszkania. Pieniądze z wolnych pokoi wystarczają na pokrycie kosztów, związanych z utrzymaniem nieruchomości, a często jeszcze zostają wolne środki na potrzeby studenta – właściciela mieszkania. Jednak na tak komfortowe rozwiązanie mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.

Castingi na lokatora mieszkania dla studenta

Ostatnio przy wynajmie mieszkań popularne stały się castingi. Organizują je osoby oferujące lokum – właściciele lub studenci, chcący obniżyć koszt wynajmu przez dokwaterowanie dodatkowych osób. Obie grupy stawiają swoje warunki. Właściciele chcieliby, żeby student sprawiał jak najmniej kłopotów, natomiast osoby do dokwaterowania pragną, aby kandydat „pasował” do reszty grupy. Z uwagi na często bardzo szczegółowe zadawane pytania na castingach, stały się one zmorą osób poszukujących lokalu.

Pytania typu „Gdzie studiujesz?”, „Czy palisz papierosy?”, „Czy późno wracasz?” są pytaniami z rodzaju najłatwiejszych. Często zdarza się, że casting przypomina przesłuchanie, a zadawane pytania są z rodzaju osobistych. Udział w castingu nie gwarantuje zawarcia umowy najmu. Jedno niewłaściwe „tak lub „nie”, które nie spodoba się wynajmującym, przekreśla szansę najmu.

Kiedyś prawo do mieszkania studenckiego miał ten, kto zjawił się pierwszy i zgodził na warunki. Obecnie z uwagi na castingi, do których tak naprawdę nie można się przygotować, proces szukania mieszkania dla studenta jest o wiele trudniejszy i dłuższy.