przedłużenie terminu spłaty, zwłoka w spłacie pożyczki, nie spłacę pożyczki w terminie

Zbliża się termin spłaty pożyczki, a ty nie masz pieniędzy? Zobacz co robić, jeśli wiesz, że nie uda ci się uregulować zobowiązania w terminie.

Warto planować budżet z wyprzedzeniem
Bilansowanie miesięcznego budżetu może nas niemile zaskoczyć

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki

Co zrobić, kiedy nie uda się spłacić pożyczki na czas? Po pierwsze sprawdź, czy twój pożyczkodawca oferuje możliwość przedłużenia terminu spłaty.

Zwykle wybranie takiej opcji zwiększa ostateczne koszty pożyczki (należy doliczyć dodatkowy oprocentowany okres, plus opłatę za przedłużenie pożyczki). Pozwoli to jednak uniknąć windykacji i da nam więcej czasu na pozyskanie pieniędzy.

Pamiętaj, że przedłużając okres spłaty pożyczki, ostatecznie płacisz więcej. Jeżeli więc pod koniec miesiąca do spłaty brakuje Ci niewielkiej kwoty, lepiej poszukać źródła dodatkowej gotówki (rodzina, znajomi, dorywcza praca) i mieć spłatę z głowy.

Zwłoka w spłacie pożyczki

Przedłużenie spłaty to tylko jedna z możliwości. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (art 359 § 2), najwyższe oprocentowanie odsetek za zwłokę w spłacie wynosi maksymalnie czterokrotność najwyższej stopy lombardowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski. Oznacza to, że przy dzisiejszych, najniższych od 1992 roku wyznaczonych przez NBP limitach – 2,5% – może ona wynieść maksymalnie 10%.

Zwłoka w spłacie może jednak prowadzić do windykacji, nie rozwiązuje ona też zasadniczego problemu. Odsuwa go jedynie w czasie do momentu, w którym sami uregulujemy należność razem z odsetkami, albo zostanie ona z nas ściągnięta przez komornika.

Ponowne zadłużenie

Zdecydowanie nie opłaca się branie „pożyczki na spłatę pożyczki” – fakt, że chwilówki na dowód można przeznaczyć na dowolny cel, nie oznacza, że ponowne zadłużanie się jest dobrym pomysłem.

Jeżeli już zmagasz się z efektem kredytowej kuli śnieżnej – zobacz, jak wybrnąć z długów.

Trudno wyjść ze spirali kredytowej, a narastające odsetki z kolejnej pożyczki czy kredytu potrafią na dłuższą metę być bardziej bolesne dla portfela niż przedłużenie umowy z obecnym pożyczkodawcą albo spóźnienie się tydzień ze spłat.