Wakacje z psem

Sezon wakacyjny sprzyja wyjazdom zagranicznym, na które coraz więcej osób zabiera także swoich czworonożnych towarzyszy. Jak więc przygotować się do formalności związanych z zagraniczną podróżą psiaka?

Podróżne dokumenty dla psa

Jeżeli chcemy podróżować z psem do jednego z państw UE, mamy szczęście, bowiem przepisy unijne są pod tym względem spójne. Należy więc skompletować następujące dokumenty:

  • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie
  • czip
  • paszport zwierzęcia.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest zaskakującą ani kłopotliwą formalnością – wszak każdy właściciel psa ma obowiązek corocznego szczepienia swojego pupila przeciw tej chorobie. Nieco zachodu wymaga jednak założenia czipu oraz wyrobienie paszportu.

Czip i paszport – formalności

Czip jest nośnikiem danych wielkości ziarenka ryżu, który jest wszczepiony najczęściej na grzbiecie psa. Dane te pozwalają szybko zidentyfikować zwierzę oraz jego właściciela. Koszt wszczepienia czipu nie jest wysoki (nieraz darmowy, kiedy np. adoptujemy zwierzę ze schroniska), a niezwykle pomocny w sytuacji, kiedy zwierzę zagubi się (nie tylko zagranicą). Co ważniejsze, wszczepienie czipu jest dla psa całkowicie bezbolesne.

Paszport dla psa wydaje lecznica weterynaryjna. Jego wyrobienie wiąże się z kosztem ok. kilkudziesięciu złotych, w zależności od miasta. Paszport zawiera takie dane jak: data ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie, numer i data wszczepiania czipu oraz dodatkowe zaświadczenia o leczeniu zwierzęcia. Paszportu nie można wyrobić szczenięciu poniżej trzeciego miesiąca życia. Tak młodego psa nie można bowiem szczepić przeciwko wściekliźnie, więc podróż z takim maluchem należy nieco odłożyć w czasie.

Dodatkowe wymagane dokumenty

Niektóre kraje wymagają dodatkowych zaświadczeń, np. chcąc przewieźć psa do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji czy na Maltę, należy przedstawić zaświadczenie o leczeniu przeciw kleszczom oraz przeciw tasiemcowi bąblowcowemu. Dodatkowo, chcąc podróżować z psem samolotem, należy bezwzględnie przeczytać zasady przewozu zwierząt obowiązujące w danej linii lotniczej.