Wakacje w Polsce

W roku 2016 około 55% Polaków planuje wyjechać na wakacje. To o około 5% więcej niż rok temu. Gdzie najchętniej Polacy spędzają urlop?

Wakacje: w kraju czy za granicą?

Badania dowodzą, że ponad 12,5 mln osób, czyli 73% badanych, zamierza tegoroczne wakacje spędzić w kraju. Tylko 4,5 mln Polaków planuje wyjazd na wakacje zagraniczne.

Mimo iż chętnie wyjeżdżamy za granicę, obserwowany jest spadek zainteresowania takimi wyjazdami. Jest to spowodowane przede wszystkim skomplikowaną i niestabilną sytuacją geopolityczną, panującą w regionach, które dotychczas cieszyły się wysokim zainteresowaniem. Egipt, Turcja czy Tunezja to tylko niektóre z krajów, do których jeszcze kilka lat temu Polacy chętnie wyjeżdżali na wakacje. Obecnie liczba turystów, udających się w te rejony, drastycznie spadła.

Warto także odnotować, iż o 1,1 mln zmniejszyła się, w porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba osób, które deklarują, że nie korzystają z letniego wyjazdu, jako powód podając przeważnie względy zdrowotne lub wysokie koszty wyjazdu.

Polacy przeznaczają więcej pieniędzy na wakacje

Badania jasno dowodzą, że w tym roku wydamy na wakacje więcej, niż w roku poprzednim. Wyjazd na wakacje będzie nas kosztował o około 150 zł więcej w przypadku wakacji w Polsce i około 300 zł więcej dla wakacji zagranicznych.

Szacuje się, że w roku bieżącym na wakacje w Polsce wydamy około 1490 zł na osobę, a na wakacje zagraniczne nieco ponad 2900 zł.

Jeśli natomiast chodzi o ulubiony środek lokomocji, to Polacy preferują samochód, którym na wakacje w kraju wybierze się aż 69% wyjeżdżających. Coraz częściej na podróż własnym samochodem decydują się także osoby wyjeżdżające na wakacje zagraniczne, choć tu nadal 59% turystów wybiera samolot.

Dodatkowe koszty wyjazdu

W roku 2016 zakup dodatkowej polisy turystycznej planuje aż 70% wybierających się na wakacje zagraniczne. To aż o 12% więcej niż jeszcze cztery lata temu. Taka usługa zapewnia nam jednak pewne poczucie bezpieczeństwa.

Coraz częściej także korzystamy z pomocy biur podróży – tylko 51% z nas organizuje wakacje samodzielnie.