Pomysł na Andrzejki

Andrzejki to tak zwany wieczór wróżb, który odbywa się w nocy z 29 na 30 listopada. Zobacz, jak wykorzystać tradycyjne pomysły na Andrzejki podczas Twojego wieczoru!

Tradycja i pochodzenie

Dawniej tego typu zabawy były przeznaczone jedynie dla niezamężnych kobiet i służyły celom matrymonialnym. Wróżby były odprawiane indywidualnie i traktowane z wielką powagą. Dopiero później zaczęto traktować je jak zbiorową zabawę. Pochodzenie tych wróżb nie jest do końca znane, jednak nie którzy twierdzą, że pochodzą one ze starożytnej Grecji.

Dobre pomysły na zabawy w Andrzejki

Można je podzielić na te indywidualne, przeznaczone dla jednej osoby i przeprowadzane w zaciszu, oraz na grupowe, we współpracy z innymi osobami.

Do wróżb indywidualnych możemy zaliczyć najbardziej znane i popularne lanie wosku. To, co będzie potrzebne, to jedynie wosk, klucz – może być wykonany z tektury lub metalowy, jeśli taki posiadasz – oraz miska z wodą. Zasada wróżby jest bardzo prosta, należy przelać wosk przez klucz, a następnie odgadnąć kształt wosku na podstawie jego cienia. Na tej podstawie można wywnioskować, jaka przyszłość Cię czeka.

Kolejną wróżbą indywidualną jest wnioskowanie imienia przyszłego męża ze skórki od jabłka. Należy obrać je za pomocą obieraczki, a następnie cisnąć za siebie. Ukaże się pierwsza litera jego imienia.

Do wróżb zbiorowych idealnych na imprezę zaliczamy zabawy takie jak na przykład puszczanie karteczek, tak zwanych łódek, z imionami w misce z wodą. Te łódki, które jako pierwsze zetkną się ze sobą, są wskazówkami odnoszącymi się do imion przyszłego męża lub żony.

Ciekawą opcją na imprezę są też ciasteczka z wróżbą. Pieczone samodzielnie są wspaniałą rozrywką dla świętujących. Można w nich zamieścić dosłownie każdą wróżbę.

Aby zapewnić gościom porządną dawkę rozrywki, można zaproponować zabawę w typie wyścig butów. Należy je ustawiać jeden za drugim, a następnie przekładać tak, aby z najbardziej oddalonego miejsca ku drzwiom wyłonić zwycięzcę – właściciela buta, który jako pierwszy dotrze do drzwi. Osoba ta będzie posiadać gwarancję tego, że spełni się jej największe marzenie.