Puszcza Białowieska

Masz kilka dni wolnego i chciałbyś dokądś wyjechać? Marzą Ci się spontaniczne wakacje w Polsce? Skąd jednak wziąć odpowiedni pomysł na wyjazd? Odpowiedzią jest Puszcza Białowieska – piękne tereny zapewniające niezapomniane chwile.

Jak dojechać do Puszczy Białowieskiej?

Na terenie Puszczy Białowieskiej znajduje się Białowieski Park Narodowy, który zajmuje centralną część Puszczy. Cały kompleks leży w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim. Droga do Białowieży jest bardzo prosta. Można tam dojechać zarówno samochodem (a więc oczywiście i autostopem), jak i pociągiem oraz autobusem. Najlepszy dojazd jest z Warszawy bądź Białegostoku. Podróż komunikacją publiczną trwa ok. 4-5 h (często jest wymagana przesiadka w Hajnówce).

Co znajdziemy w Puszczy Białowieskiej?

Puszcza Białowieska to wspaniały teren leśny położony na terenach Polski oraz Białorusi. Wyróżnia się pięknem leśnego krajobrazu, jak również walorami historycznymi. To tutaj można zobaczyć największą populację wolno żyjących żubrów. Na terenie Puszczy rośnie również wiele wspaniałych i często zagrożonych wyginięciem roślin. Osoby kochające naturę na pewno będą w siódmym niebie. Tamtejsza fauna i flora należy do nietuzinkowych.

Co robić w Białowieskim Parku Narodowym?

Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego wytyczono wiele szlaków turystycznych oraz specjalnych punktów widokowych, dzięki czemu odwiedzający może rzeczywiście poczuć klimat Białowieży. Ciekawym pomysłem jest również odwiedzenie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego BPN. Cena biletów do Muzeum waha się od 4 do 20 zł – w zależności od ulgi oraz chęci zobaczenia wystawy czasowej bądź stałej. Sam bilet do Parku Narodowego to koszt od 3 do 10 złotych.

Puszcza Białowieska – noclegi

W okolicy znajdują się różne miejsca do spania. Trzeba pamiętać, że na terenie Polski nie można spać na dziko w lesie, a już na pewno nie w Parku Narodowym. Jednym z rozwiązań jest zagroda turystyczna „Sioło Budy”, która łączy w sobie kresową kuchnię z historycznym duchem skansenu. Cena od 149 do 350 złotych – w zależności od domku. Dla osób chcących bardziej elegancko spędzić noc są apartamenty w „Restauracji Carskiej”. Są to pokoje w dawnej stacji kolejowej Białowieża Towarowa. Koszt to 360-800 złotych. Dla osób spontanicznie podróżujących idealne mogą wydać się schroniska młodzieżowe w cenie ok. 15 zł.