pożyczka na 15 dni, historia kredytowa, rejestr dłużników

Choć niektórzy pożyczkodawcy nie badają historii kredytowej klientów, poważne instytucje pożyczkowe mogą sprawdzić, czy wnioskujący o chwilówkę nie trafił do rejestru dłużników. Gdzie mogą znaleźć takie informacje? Czy jeśli interesuje nas np. pożyczka na 15 dni, możemy sami przejrzeć bazę dłużników, aby sprawdzić swój status?

W Polsce istnieje kilka instytucji prowadzących tego rodzaju rejestry. Pierwszy ich rodzaj to Biura Informacji Gospodarczej, zwane BIG-ami.. Na polskim rynku działają trzy takie organizacje: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników ERIF.

Pokrótce opisujemy, w jaki sposób można dotrzeć do list dłużników, które sporządzone są przez polskie instytucje.

Pożyczka na 15 dni – prawie zawsze z KRD

Na stronie KRD znajduje się informacja dotycząca możliwości darmowego monitorowania firmy. Dzięki tej usłudze będziemy otrzymywać informacje dotyczące tego, kto nas sprawdza, a także kto zgłosił nas do tego rejestru. Wystarczy tylko się zarejestrować, aby móc skorzystać z tej usługi. Baza tworzona przez KRD wykorzystywana jest przez większość pożyczkodawców – a zatem prawie każda pożyczka na 15 dni (lub na inny okres) oznaczać będzie sprawdzenie listy KRD.

Pożyczkobiorcy mogą być sprawdzani także w ERIF (Europejski Rejestr Informacji Finansowej). Aby zdobyć informację o ewentualnym wpisie, musimy zarejestrować się przez stronę internetową. Możliwe są dwa rodzaje rejestracji: normalna i pełna. Ta druga (polegająca na przesłaniu zeskanowanego dokumentu, potwierdzającego podane przez nas dane) umożliwia otrzymanie raportu dotyczącego naszego statusu. Istnieje także możliwość monitorowania naszej sytuacji. Informacje są przesyłane na bieżąco mailem, dzięki czemu bardzo szybko uzyskujemy dostęp do danych na temat tego, czy znaleźliśmy się na liście dłużników. Wszystkie te usługi są darmowe.

Z kolei BIG InfoMonitor ma dostęp nie tylko do swojej bazy dłużników – współpracuje także z BIK-iem i ZBP. Pobranie raportu dotyczącego naszej historii jest bezpłatne. Podobnie jak ma to miejsce w pozostałych BIG-ach, wystarczy się tylko zarejestrować.

BIG, BIK, ZBP, KNF – gdzie sprawdzani są pożyczkobiorcy?

Poza BIG-ami można wymienić jeszcze kilka instytucji zajmujących się tworzeniem list dłużników:

  1. BIK (Biuro Informacji Kredytowej)

Dane, które są tam dostępne, dotyczą aktualnych dłużników banków. Są one aktualizowane nie rzadziej niż raz w miesiącu. Aby otrzymać informacje dotyczące naszej historii kredytowej, wystarczy zwykła rejestracja na stronie. Uzyskujemy wtedy możliwość zamówienia interesującego nas raportu. Dostęp do podobnej usługi otrzymamy także za pośrednictwem banku. Trzeba jednak uważać, ponieważ czasami oferują one tylko kilkustronicową, skróconą wersję raportu.

  1. ZBP (Związek Banków Polskich)

Pierwszy raport z okresu 6 miesięcznego jest darmowy. Za kolejne należy się opłata, uzależniona od tego czy jesteśmy konsumentem (10 zł), czy też prowadzimy działalność gospodarczą (18 zł). Raport można otrzymać po złożeniu pisemnego wniosku. Jego formularz jest dostępny na stronie ZBP. Dane dostępne na stronie są aktualizowane raz dziennie.

  1. KNF(Komisja Nadzoru Finansowego)

Jest to centralny organ administracji państwowej, sprawujący nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce. Na stronie internetowej możemy uzyskać dostęp do raportu dotyczącego kar nałożonych przez tę instytucję. Pozwala on nam dowiedzieć się, jakie firmy znajdują się obecnie na liście dłużników. Do pobrania są dwa rodzaje plików. Jeden obejmuje dłużników uszeregowanych pod względem daty wpisania na listę, natomiast drugi – podmioty ułożone według rodzaju naruszeń. Dane te są dostępne bez wymogu rejestracji użytkownika.