pomoc dla frankowiczów

Nowa propozycja prezydenta nie zakłada postulowanego przez zadłużonych przewalutowania kredytów. Zgłoszony do Sejmu projekt może zapewnić frankowiczom jedynie zwrot spreadów.

Projekt ustawy miałby stać się pierwszym krokiem w kierunku naprawiania sytuacji finansowej osób, które zaciągnęły wiele lat temu kredyt, zazwyczaj hipoteczny, we frankach szwajcarskich. Kiedy sytuacja w Szwajcarskim Banku Narodowym uległa drastycznej zmianie, raty kredytu we frankach wzrosły i szybko spowodowały problemy finansowe tysięcy osób.

Teraz kredytobiorcy mieliby odzyskać tak zwany spread, czyli różnicę między kursem kupna waluty, a kursem jej sprzedaży. Kancelaria prezydenta uważa, że to nie ostatni krok, na który chcą się zdecydować, jednak w chwili obecnej jest on najbezpieczniejszy, gdyż nie zagraża wywołaniem krachu na rynek finansowym.

Dlaczego cały ten proces trwa tak długo?

Głównie z powodu, iż banki czują się zagrożone zapowiadaną ingerencją ze strony państwa. Nie bacząc na los tysięcy osób, aktualny prezes NBP Adam Glapiński oraz rząd przekonują, że z przewalutowaniem należy poczekać jeszcze rok i nadal obserwować to, co się dzieje.

Tym samym frankowicze muszą znaleźć w sobie ostatnie pokłady cierpliwości i docenić choćby proponowane spready. Tym bardziej, że pozwolą one zmniejszyć kapitał, który pozostawał do spłaty zobowiązania. Koszty takiego działania wyniosą do czterech miliardów złotych. Jednak pojawił się jeden mały warunek, gdyż owe kredyty będą obniżane jedynie do wartości 350 tysięcy złotych zadłużenia na konkretną osobę.

Dlaczego projekt ustawy jest właśnie taki?

Zarówno Prezydent, jak i prezes NBP uważają, że stopniowość w dążeniu do przewalutowania kredytów frankowiczów jest procesem niezbędnym. Prawdopodobnie w ten sposób Polska uniknie wielu problemów związanych z zahamowaniem wzrostu gospodarczego czy innych negatywnych skutków. W chwili obecnej zdaniem wielu zadłużonych wygląda to jednak tak, że wyczekiwana przez kredytobiorców decyzja została odroczona w czasie, a w zamian pozostawiono chwilowe pocieszenie.