Przetwory domowe

Samodzielnie przygotowane przetwory to doskonała przekąska na czas zimy, kiedy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest odrobinę ograniczony. Nie wiesz, jak przygotować domowe przetwory? Sprawdź nasz przepis!

Przygotowywanie domowych przetworów znów powraca do łask, dzięki czemu nawet zimą domownicy mogą cieszyć się smakiem aromatycznych darów natury zebranych w promieniach słonecznych. Zimą nie ma co liczyć na sezonowe warzywa czy owoce, ale można się zaopatrzyć w własnoręcznie przyrządzone przetwory na bazie całkowicie naturalnych produktów. Jak zatem przygotować domowe przetwory, aby były one trwałe i smaczne?

Przepis na domowe przetwory – czyli o czym pamiętać?

  1. Warto wiedzieć, że na przetwory pasteryzowane należy wybierać tylko świeże, zdrowe i dojrzałe warzywa oraz owoce. Nie nadają się pogniecione ani tez lekko nadpsute, które najlepiej zużyć na bieżąco lub wyrzucić. Nawet śladowa ilość pleśni przyczyni się do zepsucia całego przetworu. Pamiętajmy też o dokładnym umyciu i ususzeniu owoców oraz warzyw.
  1. Najlepiej nie przesadzać także z cukrem, ponieważ warzywa i owoce poddane obróbce termicznej uwalniają do przetworów swoją naturalną fruktozę w nich zawartą. Unikajmy wszelkich cukrów żelujących, które przepełnione są całą masą niepotrzebnych konserwantów, które nie są obojętne dla naszego organizmu.
  1. Do przechowywania najlepiej nadają się słoje z klamrą oraz weki zakręcane typu twist-off. Muszą być one jednak nieuszkodzone i sterylnie czyste. Najlepiej wyparzać je przed użyciem. Dzięki temu nasze domowe przetwory przetrwają całą zimę i nie zepsują się.
  1. Jeśli chodzi o napełnianie słoików, to należy dobrze dobrać ich wielkości do danego rodzaju przetworów. Niektóre przetwory, typu dżem, po otwarciu szybko tracą witaminy, więc sprawdzą się do nich niewielkie słoiki, które po otwarciu zostaną zużyte w przeciągu dnia lub dwóch.
  1. Jeśli chodzi o kiszenie, to można kisić praktycznie wszystkie warzywa, a nawet owoce, ponieważ jest to świetny sposób konserwacji żywności. Trzeba jednak zapewnić właściwą temperaturę, aby proces fermentacji mlekowej zachodził prawidłowo. W przeciwnym wypadku może rozpocząć się proces gnilny. Najlepsze warunki dla fermentacji to temperatura od 18 do 22 st. C.