rolki, wrotki, rolki czy wrotki

Wielu rodziców wiosną staje przed dylematem: jak wybrać rolki, aby były wygodne dla dziecka? Również wielu dorosłych przed sezonem letnich decyduje się na wymianę sprzętu. Stąd też pojawia się również pytanie: rolki czy wrotki?

Rolki czy wrotki?

Wrotki pojawiły się na długo przed rolkami. Mają one cztery kółka w dwóch równoległych do siebie rzędach. Sprawia to, że jazda jest znacznie stabilniejsza niż na rolkach, stąd też nie ma możliwości wywrócenia się na boki.

W rolkach kółka ułożone są w jednej linii, co ułatwia uzyskanie dużej prędkości podczas jazdy. Jeździ się na nich podobnie jak na łyżwach, a więc nauka wymaga trochę czasu. Dla osób początkujących znacznie łatwiejsze będzie opanowanie jazdy na wrotkach, gdyż łatwiej się nimi hamuje oraz są stabilniejsze. Ponadto, jazda na rolkach może powodować wykrzywienie nóg (przy złej postawie podczas jazdy), co jest niebezpieczne dla dzieci w okresie dorastania.

Jakie wybrać rolki i wrotki?

Najtańsze rolki i wrotki można zakupić już w cenie około 50 złotych. Jednak należy pamiętać, iż wraz z ceną rośnie jakość sprzętu. Warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane zostały koła, oraz na budowę. Wysoka cholewka przy dłuższej jeździe może uwierać, a niewygodny but sprawiać, że pojawią się odciski. Przed zakupem warto przymierzyć wybrany model.

Istotne są również szyny. Jeśli zostały wykonane z plastiku, wówczas są miękkie i lekkie, ale wymagają od jeżdżącego użycia większej siły. Niektóre modele nazywane są wówczas rolkami do jazdy agresywnej. Do jazdy rekreacyjnej zaleca się szyny stalowe lub aluminiowe.

Kółka do jazdy rekreacyjnej zazwyczaj są większe i wykonane z miękkiej mieszanki, która zapewnia dobrą przyczepność podczas jazdy. Ważne są również łożyska, które powinny być wykonane przez renomowanego producenta, gdyż są trwałe.

Grunt to bezpieczeństwo!

Każdy początkujący wrotkarz czy rolkarz powinien również pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Wykorzystanie kasku oraz ochraniaczy na kolana i łokcie może przyczynić się do zmniejszenia efektów urazów.