Rower miejski

NextBike to rozwiązanie, które kilka lat temu dotarło do nas z Niemczech. Jest to system bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, który co prawda na świecie istnieje już od 2004 roku, ale w Polsce przyjął się stosunkowo niedawno.

Skąd ta idea?

Nextbike to system, który ma popularyzować jazdę na rowerze. Jak wiadomo, coraz częściej decydujemy się na wygodną komunikację samochodową. Ma ona co prawda szereg zalet, ale… jest niesamowicie niebezpieczna dla środowiska. Zakładając, że większość z nas podróżuje do pracy w pojedynkę, liczba samochodów w „godzinach szczytu” faktycznie może być przytłaczająca. Dla oszczędności naszego czasu i w trosce o naturę warto rozważyć przesiadkę na rower – a jeżeli nie mamy własnego, możemy skorzystać z roweru miejskiego.

Jak korzystać z rowerów miejskich NextBike?

Opis usługi jest niezwykle prosty. Wystarczy, że zarejestrujemy się w serwisie i wpłacimy niewielką opłatę inicjującą system. Co dalej? Tworzymy własne konto użytkownika i zapisujemy istotne dla niego dane, takie jak PIN czy numer telefonu. Na podstawie tych danych, będziemy mogli wypożyczyć swój jednoślad w jednej ze stacji znajdujących się na terenie naszego kraju (i nie tylko). Do dyspozycji mamy bowiem aż 21000 jednośladów znajdujących się na obszarze całej Europy.

Gdzie możemy skorzystać z systemu NextBike?

Jak na razie, system ten w Polsce jest wdrażany dosyć powoli. Nie oznacza to jednak, że na terenie naszego kraju nie można z niego korzystać. Oto lista miast, w których możemy skorzystać z tejże usługi:

  • Warszawa,
  • Wrocław,
  • Katowice,
  • Opole,
  • Białystok,
  • Konstancin – Jeziorna,
  • Grodzisk Mazowiecki,

Ile kosztuje wypożyczenie roweru miejskiego?

System ten jest tani i wygodny w użyciu. Pamiętajmy jednak, że na terenie różnych krajów mamy do czynienia z innymi stawkami. Możemy więc wypożyczyć rower na terenie Niemiec, ale zapłacimy tam taką kwotę, jaka jest stosowna dla tego kraju.

Na terenie naszego kraju opłata inicjacyjna wiąże się z wydatkiem rzędu 10 złotych. Z reguły pierwsze kilkadziesiąt minut korzystania z roweru jest darmowe. Dopiero kolejne godziny wiążą się z kilkuzłotowymi wydatkami. Jak widać, system ten jest stosunkowo niedrogi. Rowery miejskie może zatem czekać świetlana przyszłość.