podróż kamperem

Szukasz sposobu na wyjątkowe wakacje? Marzysz o podróży w nieznane, w trakcie której wszystko, co niezbędne, znajduje się tuż u Twojego boku? Poczucie takiej wolności zapewniają kampery – pojazdy z dobudowaną częścią kuchenną i noclegową oraz łazienką. Jakie uprawnienia są potrzebne, by prowadzić kampera? Jaki jest koszt jego wynajmu – czy przyda się dodatkowa szybka gotówka?

W Polsce kampery dopiero zyskują popularność, jednak na świecie pojazdy te są naprawdę uwielbiane. Podróże kamperem są nierzadko tematem hollywoodzkich produkcji, ale nawet na polskich ulicach możemy zobaczyć je coraz częściej – bardzo często prowadzone przez niemieckich turystów. Pojazdy stanowiące połączenie przyczepy kempingowej i zwykłego samochodu to sposób na naprawdę nietuzinkowe wakacje. Jak przygotować się do urlopu w kamperze?

Koszty wynajmu kampera – czy przyda się dodatkowa szybka gotówka?

Jeśli chodzi o kupno kampera, to opłaca się ono tylko wtedy, kiedy zamierzamy nim regularnie podróżować. Jeśli jednak interesuje nas wyłącznie pojedyncza podróż wakacyjna, o wiele lepiej jest go wynająć – choć także wtedy może się okazać, że potrzebna będzie nam szybka gotówka z dodatkowych źródeł.

Jeśli chodzi o wynajem, to jego cena uzależniona jest od pory roku. Nie jest zaskakujące to, że w okresie letnim ceny wynajmu są najwyższe i sięgają zwykle 400-500 złotych za dobę. Wypożyczalni kamperów jest jednak wiele i bez wątpienia można czasem znaleźć niższe, jak i wyższe ceny.

O czym pamiętać, podróżując kamperem?

Zaletą kamperów jest to, że pomimo iż są to naprawdę duże pojazdy, aby je prowadzić, wystarczy zwykle posiadać prawo jazdy kategorii B. Prowadzenie takiego pojazdu nie wymaga zatem od nas specjalnych uprawnień. Jedynie do prowadzenia największych kamperów, których waga przekracza 3,5 tony, kategoria B nie jest wystarczająca.

Wielką zaletą podróżowania kamperem jest wolność, którą zapewnia nam ten rodzaj transportu – nie musimy przejmować się noclegami. Zwykle osoby, które decydują się na wynajem kampera, wyjeżdżają gdzieś daleko, najczęściej poza granice kraju. Warto jednak pamiętać, że daleki wyjazd, pomimo iż oszczędzimy pieniądze na noclegach, może nas całkiem sporo kosztować. Dlatego też potrzebna może okazać się dodatkowa szybka gotówka, aby nie zabrakło nam na żaden wydatek.

Jeśli wynajmujemy kampera, musimy również pamiętać, że stanowi on nie tylko środek transportu, lecz również swego rodzaju mieszkanie. Dlatego też o kampera – zwłaszcza wynajmowanego – musimy dbać podobnie jak o prawdziwy dom.