udar słoneczny

Choć kontakt ze światłem słonecznym przynosi nam wiele korzyści, potrafi również spowodować pewne problemy. Najpowszechniejsze z nich to oparzenia spowodowane zbyt intensywnym opalaniem oraz udar słoneczny. Jak przygotować się do kontaktu ze słońcem?

O tym, że promienie słoneczne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, dobrze wiemy. Są one potrzebne do uruchomienia produkcji witaminy D i endorfin, a także pomagają ciału oczyścić je z toksyn poprzez zwiększenie wydzielanej ilości potu pod wpływem wysokich temperatur.

Niektórzy z nas mogą jednak nie wiedzieć, że ciemnienie skóry pod wpływem słońca jest po prostu reakcją obronną na nadmiar promieniowania ultrafioletowego UVA oraz UVB. Jak każdy nadmiar, tak również i nadmiar promieniowania UVA ma swoje konsekwencje. Przenikając do głębszych warstw skóry, UVA niszczy kolagen oraz elastynę, co przyspiesza procesy starzenia się. Natomiast promieniowanie UVB w nadmiarze przyczynia się do powstania silnego rumienia, kończącego się często poparzeniem. Jak zatem się skutecznie chronić przed tymi niekorzystnymi zmianami?

Objawy udaru słonecznego

Gdy panuje upał, a słońce praży niemiłosiernie, nie można wystawiać odkrytej głowy i karku na jego palące wręcz promienie. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad grozi pojawieniem się bólu i zawrotów głowy, mroczków przed oczami i szumu w uszach, ale to jeszcze nie koniec. Do objawów mogą bowiem dołączyć nudności, nasilone pocenie się i niewyjaśnione zmęczenie, a w tym przypadku udar słoneczny jest już tuż za rogiem. Jeśli nie nawadniamy prawidłowo organizmu i mamy słabą regulację termiczną, zwłaszcza podczas gorących dni, może dojść do przegrzania organizmu.

Udar słoneczny – jak się przed nim strzec?

Nie wystawiajmy się na słońce, gdy ma największą siłę działania, czyli między godzinami 11 a 15. Warto nosić podczas upałów jasne ubranie i nakrycie głowy, a siedząc na plaży założyć kapelusz z szerokich rondem. Warto pamiętać też o ciemnych okularach z filtrami UV, które będą chronić oczy przed podrażnieniem w wyniku nadmiaru promieni UV, mogących doprowadzić nawet do zapalenia rogówki.

Nośmy przy sobie preparaty z wysokim filtrem, które nie dopuszczą do zaburzeń komórek barwnikowych melanocytów. Nakłada się je już na 30-60 minut przed planowanym wyjściem na słońce i należy powtarzać czynność co 3 godziny i po każdym wyjściu z wody.