sposób na komary

Komary potrafią zepsuć każdą wakacyjną imprezę na świeżym powietrzu. To właśnie przez nie musimy ukrywać się wieczorem w domu, kiedy chcielibyśmy zamiast tego posiedzieć dłużej przy grillu albo nad jeziorem. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów na walkę z tymi owadami. Możemy zdecydować się na użycie substancji chemicznych albo bardziej naturalnych środków.

Chemiczne sposoby na komary

DEET ‒ jest to środek chemiczny, który ma zabójcze działanie nie tylko na komary, ale także na meszki, muchy i kleszcze. Jest bardzo skuteczny, właśnie dlatego znajdziemy go w wielu produktach owadobójczych. Ma najczęściej postać sprayu, rozpylamy go na naszą skórę i ubrania, dzięki czemu owady trzymają się od nas z daleka. Stosując DEET na skórze musimy pamiętać, by potem dokładnie go z niej zmyć, bo może mieć niepożądane działanie.

Naturalne sposoby na komary

Jeżeli z obawy o własne zdrowie wolimy nie używać środków chemicznych, to istnieje wiele innych bardziej naturalnych sposobów na komary. Możemy zacząć od posadzenia wokół tarasu czy altanki, w której lubimy spędzać czas, roślin i kwiatów odstraszających komary. Świetnie sprawdzą się do tego pelargonie, które będą dodatkowo bardzo ładnie wyglądać. Komary stronią też od turówki wonnej, bazylii i kocimiętki.

Bardzo popularnymi środkami na komary są olejki eteryczne. Potrafią być tak samo skuteczne jak owadobójcze substancje chemiczne, ale są bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka i w dodatku zazwyczaj ładnie pachną. Właśnie dlatego są tak chętnie wybierane przez rodziców. Do najskuteczniejszych olejków należą: olejek migdałowy, z trawy cytrynowy, eukaliptusowy, waniliowy, sosnowy, paczulowy i goździkowy.

Kolejny sposób na komary to zwykły ocet i cytryna, które każdy z nas posiada w swojej kuchni. Wystarczy, że postawimy na parapecie talerzyk z pokrojoną cebulą albo gąbką nasączoną octem, a komary nie będą wlatywać do środka.

Odkryto mnóstwo sposobów na walkę z owadami, jak się okazuje środki naturalne działają często równie dobrze jak te chemiczne. Ich skuteczność zależy nieraz od stężenia, przykładowo rozmaite aerozole działają tym lepiej, im mają większą zawartość DEET.