zamki krzyżackie

Rycerze Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego zostawili po sobie sieć zamków i fortyfikacji, których pozostałości do dziś budzą respekt i przyciągają turystów zafascynowanych średniowieczem. O dawnej potędze sprowadzonych na polskie ziemie przez Konrada Mazowieckiego Krzyżaków do dziś przypominają wzniesione w czasach ich świetności warownie i zamki.

Zamek w Malborku

Najbardziej charakterystyczne krzyżackie fortyfikacje znane są nie na całym świecie. Zwiedzanie zamków i klasztorów, które Zakon tu zbudował to doskonały pomysł na wakacje w Polsce. Zamek w Malborku to przecież największy gotycki zamek na świecie. Dawna siedziba Wielkich Mistrzów jest jednym z zabytków wpisanych przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Za zwiedzanie całego kompleksu trzeba zapłacić 39,50 zł. Są także bilety rodzinne oraz grupowe.

Zamek krzyżacki w Gniewie

Równie ciekawe są inne krzyżackie warownie i klasztory. Zamek w Gniewie w wakacje organizuje wiele atrakcji dla zwiedzających – między innymi efektowny spektakl „Wielki pożar zamku”. Współcześni właściciele zamku oferują turystom także noclegi, specjalnie na wakacje przygotowali ofertę dla całych rodzin. Obok zwiedzania zamku i poznawania jego historii organizowane są wycieczki rowerowe i piesze, zajęcia fitness, zajęcia z animatorami a nawet warsztaty kulinarne. Za 2 doby spędzone w siedzibie Krzyżaków dorośli płacą 550 zł, a dzieci od lat 4 do 12 – 250 zł.

Nocleg w zamku krzyżackim – Ryn

Za nocleg na zamku w Rynie trzeba zapłacić w sezonie wakacyjnym ponad 300 złotych za pokój dla jednej osoby, a 460 zł. za pokój dwuosobowy. Tu, obok zwiedzania zamku z przewodnikiem i biesiad rycerskich, do największych atrakcji zalicza się także basen w podziemiach zamku, winiarnia, kręgielnia, spa, a nawet symulator gry w golfa.

Inne polskie zamki krzyżackie

Na zamku w Golubiu-Dobrzyniu co roku organizowane są międzynarodowe turnieje rycerskie. Turyści cenią sobie także krzyżackie budowle w Kwidzyniu (bilet wstępu kosztuje 10 złotych), Sztumie (w budynku mieści się Sztumskie Centrum Kultury) i w Bytowie. Ślady pozostałości po Krzyżakach znajdziemy także w Pasłęku, Kętrzynie, Węgorzewie, Morągu, Działdowie i Nidzicy.