sunrise

Wakacje to nie tylko idealny czas na letni wypoczynek. Kilka gorących miesięcy w ciągu roku to doskonała okazja również na zarobienie dodatkowych pieniędzy i tym samym podreperowanie swojego budżetu domowego. W czasie wakacji, a więc w gorącym sezonie turystycznym, w wielu miejscach można liczyć na wyższe stawki godzinowe, gdyż pracodawcy pilnie poszukują rąk do pracy i są skłonni zapłacić więcej, aby tylko zdołać obsłużyć wszystkich odwiedzających. Lecz nie tylko turystyka daje nam możliwości dodatkowego zarobku w czasie wakacji. Gdzie warto pracować w wakacje i gdzie możemy liczyć na najlepsze pensje? Sprawdźmy.

Zbiory

Od maja aż do października trwa sezon na zbiory. Dla osób, które poszukują pracy to możliwość nie tylko na dorobienie, ale wygenerowanie całkiem niezłych kwot, które z pewnością przydadzą się w okresie jesiennym i zimowym. W zależności od miesiąca, w którym chcielibyśmy podjąć pracę, możemy załapać się na zbiory truskawek, porzeczek, czy też innych owoców lub warzyw. W Polsce za kobiałkę truskawek możemy otrzymać około 2 złote, za dzień pracy około 100. Za granicą możemy spodziewać się wynagrodzenia na poziomie od 8 euro za godzinę. Najwięcej zarobić możemy w krajach skandynawskich, gdzie nawet po miesiącu pracy przywieziemy do Polski około 20 tysięcy złotych.

Plusy podjęcia pracy przy zbiorach? Przede wszystkim to, że jest ona niezobowiązująca, dzięki czemu możemy — jeśli coś nam nie będzie odpowiadać — w każdej chwili zrezygnować.

Kelner/barman

Pracę jako kelner/barman znajdziemy głównie w miejscowościach turystycznych. Hotele i ośrodki wypoczynkowe się zapełniają, a wraz z rosnącą liczbą klientów brakuje także rąk do pracy. Pracując w gastronomii, oprócz pensji podstawowej, możemy liczyć również na napiwki. W przepełnionych turystami dzielnicach mogą one stanowić dla nas właściwie dodatkową wypłatę.

Warto jednak podkreślić, iż praca w gastronomii do łatwych nie należy i ma też swoje minusy. Działanie pod presją czasu i pozostawanie zawsze uśmiechniętym to czasem wyzwanie, któremu nie jesteśmy w stanie stawić czoła. Warto jednak spróbować, gdyż przy dobrym zespole pracowniczym może się okazać, że oprócz sposobu na zarobek będzie ona dla nas również  przyjemnością.

Pomoc w biurze

W okresie wakacyjnym na nadmiar wakatów „cierpią” również duże korporacje. Jest to więc okazja dla poszukujących wakacyjnej pracy. Nie liczmy jednak na to, że przy wykonywaniu prostych prac biurowych będzie nam dane wyciągnąć więcej niż „najniższą krajową”. Jeśli jednak nasza praca i zaangażowanie zostanie dostrzeżone przez przełożone, może to być dla nas furtką to pozostanie w firmie na dłużej. Pracodawca z pewnością weźmie naszą sprawdzoną kandydaturę pod uwagę, jeśli będzie potrzebował pracownika na danym stanowisku.

Praca na eventach

Praca na wakacje przy organizacji oraz obsłudze wydarzeń kulturalnych i sportowych to okazja do zgarnięcia całkiem atrakcyjnych kwot przy stosunkowo małym nakładzie pracy ( i to w dodatku bez konieczności wyjeżdżania za granicę). Na portalach z ogłoszeniami co jakiś czas pojawiają się ciekawe ogłoszenia, w których pracodawcy poszukują osób do pomocy praktycznie „od zaraz”. Poza tym jako pracownik obsługi eventów będziemy mogli, przynajmniej częściowo, uczestniczyć w danym wydarzeniu i to całkowicie za darmo.

Wakacyjna praca to okazja do dodatkowego zarobku, ale również szansa na poznanie nowych osób lub zaprezentowanie się jako godny uwagi kandydat. Kto wie, może to dorywcze zajęcie zamieni się w dobrze płatną pracę na etat?