wyjazd w góry, koszt wyjazdu w góry, sprzęt trekkingowy

Dzieci w szkołach, studenci w pubach – tłumy opuszczają górskie szlaki i znikają z kurortów. To właśnie wczesna jesień jest dla wielu z nas idealnym okresem na rozkoszowanie się pięknem i spokojem gór. Jak przygotować się do takiego wyjazdu – i ile będzie nas kosztował?

Ile kosztuje sprzęt kempingowy?

Wielu z nas z pewnością pamięta z lat studenckich wędrówki z namiotem na plecach. Poczucie swobody, noce spędzone w dziczy pod gwiazdami… Nawet w wieku dojrzałym taka podróż ma wiele uroku. O ile jednak same noclegi będą tanie lub darmowe – o tyle koszty zakupu sprzętu będą już zauważalne.

Na początek potrzebujemy namiotu – na tyle lekkiego, by swobodnie zabrać go ze sobą, a jednocześnie dobrze chroniącego nas przed deszczem i chłodem. W okresie wiosny i jesieni nie potrzebujemy na szczęście tzw. namiotów ekspedycyjnych, które doskonale chronią przed mrozem, ale i tak rozsądnej jakości namiot to wydatek od 200 do nawet 600 złotych. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia będzie śpiwór – na jesień dobrym wyborem będą modele zapewniające komfort termiczny w temperaturach 0 – 5 stopni Celsjusza. Ich koszt może wahać się od 100 do nawet 500 złotych – pamiętajmy przy tym, że jest to inwestycja na wiele lat. Ostatnie z akcesoriów kempingowych – karimata lub dmuchany materac – będzie nas kosztować od 20 do 300 złotych.

Na długie wędrówki z obciążeniem powinniśmy wybrać dobry plecak – model ze stelażem i odpowiednim rozłożeniem masy. Przydatne będą udogodnienia w rodzaju wentylacji, dodatkowych uchwytów itd.

Dobry plecak trekkingowy to koszt około 400 – 900 złotych, inwestycja taka będzie jednak zbawienna dla naszego kręgosłupa, a dobrze dobrany plecak posłuży nam co najmniej przez kilka sezonów.

Koszty ubrania i butów

Jesień to okres mieszanej pogody – możemy spotkać się z dniami typowo letnimi, ale nikogo nie zdziwią także deszcze czy lekkie przymrozki. Zwłaszcza w górach zmienna pogoda może dać się we znaki – dlatego też nasza garderoba i buty muszą spełniać wyjątkowo wyśrubowane wymagania.

Gdy wyjeżdżamy na wypoczynek połączony z krótkimi wycieczkami w góry, nie musimy szczególnie przejmować się wagą naszego bagażu i możemy zabrać ze sobą ubrania na każdą okazję. Jeśli jednak fascynuje nas trekking i wszystko musimy nosić na własnych plecach – ograniczanie ilości ubrań staje się niezmiernie istotne.

Najważniejsze będą buty – tutaj zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać, mają one bowiem wpływ nie tylko na stan naszych stóp, ale też nóg oraz kręgosłupa. W zależności od naszych upodobań i wybranych tras możemy zdecydować się na buty wysokie, usztywniające i chroniące kostkę, doskonałe na chłodne dni – lub buty niskie, zapewniające większą swobodę ruchów i odpowiednie na wyższe temperatury. Niezależnie od wyboru obuwie powinno być wodoodporne i zapewniać stopom odpowiednią wentylację. W sklepach znajdziemy wiele modeli butów odpowiednich na górskie wędrówki, w cenie od 100 do nawet kilkuset złotych.

Kurtka to kolejny element ubioru, którego właściwości będą dla nas wyjątkowo ważne. Wodoodporność, przepuszczalność powietrza przy jednoczesnej ochronie przed wiatrem i chłodem – cechy te mogą wywindować cenę okrycia wierzchniego nawet do takiej kwoty, jaką zapłacimy za dobre buty.

Wybór pozostałych części garderoby – a więc zapewniających odpowiednią swobodę ruchów spodni, koszul i T-shirtów odprowadzających pot, bielizny i skarpetek nie powodujących obtarć – również może sprawić, że w sklepie z odzieżą turystyczną możemy pozostawić naprawdę dużo pieniędzy.

Czy wyjazd w góry zawsze wiąże się z kosztami?

Jeżeli nie chcemy inwestować – zawsze możemy zaoszczędzić. Nocleg w schronisku lub wynajętym pokoju to koszt od 30 do 50 złotych za dobę, nie są to więc kwoty porażające (chociaż w dłuższej perspektywie będą znaczące). Możemy również pożyczyć lub współdzielić namiot – albo skorzystać z możliwości zakupu sprzętu używanego.

Nie zawsze konieczne będzie także zastosowanie specjalistycznych ubrań – oczywiście zapewniają realną różnicę w komforcie, ale pięknem gór możemy cieszyć się i bez goretexowych membran.

Jedno jest pewne – jesień to doskonała okazja na wyjazd, korzystajmy więc z ostatnich dni dobrej pogody i odpocznijmy od codziennej pracy!