Zarobki na emigracji

Według danych, jakie w ubiegłym roku przedstawił Bank Światowy wynika, że Polacy pracujący legalnie za granicą wpłacili na rzecz państwa polskiego podatki w wysokości blisko 7 miliardów dolarów. Czy informacje te pozwalają nam określić, jakie są „polskie” zarobki na emigracji?

Wspomniane dane obejmują tylko jeden okres rozliczeniowy, a blisko 33% tej kwoty pochodzi od rodaków pracujących na terenie Niemiec. Warto przypomnieć, że w historii naszego kraju miały miejsce dwie duże fale emigracji zarobkowej – pierwsza po drugiej wojnie światowej oraz druga po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W pierwszym przypadku miejscem docelowym były Stany Zjednoczone. W drugim, po 2004 roku, największa liczba Polaków udała się na emigrację zarobkową do Niemiec oraz do Wielkiej Brytanii.

Emigracja zarobkowa na świecie

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że niemal dwieście pięćdziesiąt milionów osób podejmuje pracę w innym kraju niż się urodziło. Niemały udział w tej liczbie emigrantów zarobkowych mają Polacy. Obecnie główne kierunki emigracji ekonomicznej Polaków to Wielka Brytania, Niemcy, USA oraz Kanada.

Od kilku lat również Polska staje się tymczasowym domem dla wielu osób szukających lepszego standardu życia. W naszym kraju coraz częściej na rynku pracy spotyka się osoby przyjeżdżające do nas zza wschodniej granicy.

Zarobki na emigracji – średnie brytyjskie płace

Z raportu opublikowanego przez firmę Sedlak&Sedlak wynika, że średnia wysokość zarobków Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii osiąga kwotę 1,3 tysiąca funtów miesięcznie. Na najniższe zarobki mogą liczyć emigranci podejmujący pracę w fabrykach i zakładach produkcyjnych – średnio dniówka wynosi tam pomiędzy 53 a 80 funtów. Na dużo lepsze zarobki mogą liczyć wyspecjalizowane pielęgniarki, które dodatkowo znają język angielski na bardzo dobrym poziomie – ich zarobki nierzadko przekraczają kwotę 200 funtów brutto dziennie.

Wysokość zarobków polskich emigrantów w dużej mierze zależy od branży, w jakiej podejmują pracę, oraz od docelowego kraju emigracji. Wciąż jednak każdego roku więcej osób wyjeżdża z Polski w celach zarobkowych niż wraca do kraju, co może świadczyć o tym, że praca za granicą wciąż jest o wiele bardziej atrakcyjna pod względem zarobków.