Zmiany w OC – co się zmienia z powodu szkody?

Aktualnie, jedna szkoda pokrywana z polisy OC może spowodować podwyższenie przez ubezpieczyciela składki na następny rok aż o kilkaset procent. Czy takie zmiany w OC czekają każdego uczestnika zdarzenia drogowego? Czy da się przed nimi chronić?

Historia ubezpieczeniowa, czyli wszystkie przyznane nam zniżki oraz narzucone podwyżki składek za polisę na samochód, to coś, na co pracujemy całe życie. Jak się okazuje, nawet w pełni bezszkodowa jazda nie musi chronić nas przed drastycznym wzrostem opłat, jeśli ostatecznie przytrafi się nam kolizja. Spowodowanie przez nas nawet jednej szkody w ruchu drogowym zaburza nam historię ubezpieczeniową na 3 do 5 lat. Jak mogą wyglądać wtedy zmiany w OC?

Zmiany w OC po kolizji – z czego wynikają?

Spowodowanie szkody w ruchu drogowym może wiązać się z kilkukrotnym wzrostem stawki ubezpieczenia. Niekoniecznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – dzieje się tak, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele po pokryciu wysokości odszkodowania chcą zniechęcić do siebie „problematycznego” kierowcę. Pozostają nam wtedy dwie możliwości – zmiana TU albo, po szkodzie, wydawanie na ubezpieczenie nawet kilku tysięcy złotych.

Wysokość składek ubezpieczenia – od czego zależy?

Zniżki oraz zwyżki przygotowywane są przez niemal każdego ubezpieczyciela w inny sposób, dlatego, gdy potencjalny klient jest pytany w firmie ubezpieczeniowej o stan np. zniżek u poprzedniego ubezpieczyciela, nie znaczy to, że taka obniżka zostanie mu przyznana. Obliczanie wysokości składek nie polega już bowiem na czystym rachunku okoliczności „łagodzących” i „pogarszających” sytuację ubezpieczanego (tzw. tabelki bonus-malus).

Agent ubezpieczeniowy od 2 lat nie musi już nawet pytać o naszą historię ubezpieczenia auta, gdyż wszystkie informacje posiada w systemie, który identyfikuje nas po numerze PESEL. Nie jest tam dostępna jedynie wysokość płaconej przez nas dotychczas składki.

W tym miejscu warto przypomnieć, że podczas zakupu OC istnieje możliwość wykupienia ochrony zniżek w następnym roku, dzięki czemu nasza polisa może wzrosnąć tylko o stopę podwyżek ogólnych. W przypadku zmiany ubezpieczyciela opcja ta przestaje mieć jednak znaczenie i nie wpływa na wielkość składki – właśnie dlatego, że każde towarzystwo wylicza wysokość składek we własny sposób.