kindle

Kiedyś jedynym sposobem zdobycia książki do przeczytania była wyprawa do księgarni, biblioteki lub antykwariatu. Miłośnicy czytania wychodzili z ciężkimi tomami pod pachą i marzyli o prywatnej bibliotece, z której mogliby korzystać do woli. Dziś jest to możliwe dzięki wynalazkowi, jakim jest czytnik e-book. Czym warto kierować się przy jego zakupie?

Czego oczekujemy?

Jeżeli dotąd czytaliśmy jedynie książki w wydaniach papierowych, zadowoli nas właściwie każde urządzenie, na które można wgrać ulubione tytuły. Warto jednak pamiętać, że tym samym często rezygnujemy z funkcji, które nie są niezbędne, ale ułatwiają korzystanie z ebooka – jak na przykład dotykowy ekran czy dodatkowe podświetlenie. Jeśli pragniemy podnieść sobie komfort czytania, dobrym ruchem będzie rozejrzenie się po rynku elektronicznym i sprawdzenie, co oferują poszczególni producenci. Do najpopularniejszych „ekstra” funkcji możemy zaliczyć wspomniany już ekran dotykowy i mocniejsze podświetlenie, a także możliwość wgrania aplikacji lub korzystanie z internetowej chmury.

Wybór ekranu

W odróżnieniu od klasycznych wyświetlaczy elektronicznych, ebook cechuje się bardzo małym zużyciem energii i nie odbija światła. Oznacza to, że możemy korzystać z niego bez szkody dla wzroku – zupełnie tak, jakbyśmy czytali papierową wersję książki. Warto więc już na początku zorientować się, czy wybrany przez nas model ma ekran typu e-papier. Zwykłe ekrany LCD sprawią, że oczy będą nam się szybko męczyć. Pozostaje jeszcze kwestia wymiarów. Najpowszechniejszą i najczęściej używaną przekątną ekranu jest 6 cali. To wygodny i poręczny rozmiar, mieści się do torebki lub plecaka, stabilnie leży w ręce podczas czytania. Dobrze jest również zwrócić uwagę na ciężar czytnika – będziemy go bowiem trzymać w ręce przez dłuższy czas.

Opcje dodatkowe

Jeżeli samo wyświetlanie najnowszych tytułów nam nie wystarcza, możemy wybrać model oferujący dostęp do wielu innych funkcji. Podstawowym udogodnieniem jest dotykowy ekran, który pozwala korzystać z czytnika w taki sam sposób, jak z tabletu lub smartfonu. Dzięki temu mamy możliwość bezpośredniego łączenia się z internetowym sklepem z ebookami i szybkie pobieranie ich na czytnik. Jednocześnie oprócz dotykowego wyświetlacza przydadzą się klasyczne przyciski, które ułatwią nam korzystanie ze sprzętu podczas mroźnych dni.

Warto pamiętać, że w przypadku czytników ebooków parametry techniczne nie są tak ważne, jak w innych urządzeniach. Tutaj liczy się przede wszystkim prostota i szybkość obsługi, a ilość dostępnej pamięci lub typ procesora schodzą na dalszy plan.

Wybierając czytnik e-book, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego funkcjonalność. Od jakości ekranu bowiem zależy, czy korzystanie ze sprzętu będzie przyjemnością.