W jakie obrazy warto inwestować

Inwestowanie w obrazy oraz inne dzieła sztuki nie jest zbyt popularne. Zdaniem wielu ludzi jest to hobby dedykowane jedynie najbogatszym osobom, które chcą zainwestować w sztukę bardzo duże kapitały. Tak naprawdę wielu klientów domów aukcyjnych oraz galerii to coraz częściej przedstawiciele klasy średniej, którzy kochają sztukę i bardzo chcą mieć w swoim domu wyjątkowy obraz, który będzie również lokatą kapitału. Jak wybrać odpowiednie dzieło sztuki i co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję o zakupie? Zobacz jak inwestować w obrazy, by nie stracić tylko zarobić.

W jakie obrazy warto inwestować

Inwestycję w obrazy możemy potraktować jak lokatę długoterminową, ponieważ bardzo często na zyski ze sprzedaży obrazu musimy poczekać nawet kilka lat. Oczywiście w tym czasie możemy cieszyć oko pięknem tego dzieła sztuki i czerpać z niego korzyści estetyczne oraz emocjonalne, dlatego też przy wyborze odpowiedniego obrazu powinniśmy kierować się również naszym gustem i upodobaniami. Zależy nam przecież, by w naszym domu znajdowało się coś pięknego, niepowtarzalnego, coś co będzie także ucztą dla naszych zmysłów a nie jedynie dobrą inwestycją.

Każdy zakup obrazu powinien być poprzedzony analizą rynku oraz długimi i owocnymi przemyśleniami. Oczywiście najbezpieczniej i najpewniej jest inwestować w dzieła wybitnych i znanych malarzy jak Kossak, Chełmoński, Wyspiański, Kantor, Nowosielski, Brzozowski, Sienicki, Beksiński, Kobzdeja, Lenica oraz Stażewski. Zakup dzieł  znanych malarzy to stabilna inwestycja, ponieważ łatwiej będzie sprzedać takie obrazy w przyszłości, oczywiście z zyskiem. Takie obrazy już w chwili zakupu mają swoją wartość i odpowiednio wysoką cenę, jednak tutaj mamy gwarancję, że będzie się ona utrzymywać a z czasem nawet rosnąć.

Inaczej wygląda zakup obrazów, których twórcami są początkujący malarze. Ich prace również przedstawiają dużą wartość, jednak tutaj gwarancja zysku w przyszłości jest nieco mniejsza. Nie mamy bowiem pewności, że ich talent zostanie zauważony i doceniony, a prace wpiszą się w polski lub zagraniczny rynek sztuki. Zakup tego typu dzieł sztuki może być więc bardzo opłacalną inwestycją lub nieco mniej trafioną.

Uważaj na falsyfikaty

Nie każdy z nas jest ekspertem, który doskonale zna się na dziełach sztuki i potrafi odróżnić oryginał od niemalże doskonałej podróbki. Oczywiście możemy chodzić po muzeach i galeriach, szkolić oko i zdobywać wiedzę w tej dziedzinie, jednak potwierdzenie oryginału obrazu nie jest prostą czynnością. Taką sztukę opanowali jedynie nieliczni eksperci, którzy po wielu godzinach obserwacji i badań mogą stwierdzić, że dany obraz jest lub nie jest oryginałem.

Kto pomoże ci w wyborze

Przed zakupem konkretnego obrazu należy zasięgnąć opinii specjalisty, który sprawdzi jego autentyczność, oceni czy obraz nie posiada wad atrybucyjnych, czy nie znajduje się w Rejestrze Dzieł Zaginionych oraz wyceni nam jego faktyczną wartość rynkową. Takiego fachowca możemy znaleźć na liście rzeczoznawców, jaką oferuje nam Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Stowarzyszeniu Antykwariuszy Polskich. Zakup obrazu, niezależnie od tego czy znajduje się on w galerii czy placówce aukcyjnej, bez wcześniejszego sprawdzenia go przez eksperta jest zawsze dużym ryzykiem, zwłaszcza jeśli chcemy kupić dzieło sztuki za większą sumę.

Ile można zarobić inwestując w obrazy

Statystyki pokazują, że w ostatnich latach inwestowanie w dzieła sztuki okazało się bardzo korzystne i przyniosło wielu inwestorom bardzo duże zyski. Z danych zawartych w najnowszym raporcie ArtPrice wynika, że indeks cen sztuki wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat o 80%, a dane zgromadzone zostały przez 4,5 tysiąca domów aukcyjnych, gdzie prześledzone zostały ceny prac ponad 500 tysięcy artystów.

Segregując obrazy pod kątem okresu ich powstania w ostatniej dekadzie najbardziej dochodowy okazał się segment sztuki współczesnej, którego indeks wzrósł o 102%. To właśnie obrazy z tego okresu najbardziej zyskały na wartości. Jeśli natomiast skupimy się na technice wykonania, to tutaj zdecydowanie najbardziej dochodowe były grafiki, które podrożały w tym czasie średnio o 185%.

Dane statystyczne pokazują, że inwestowanie w obrazy oraz inne dzieła sztuki jest bardzo dobrą lokata kapitału. Nie możemy jednak patrzeć na takie inwestycje jedynie pod kątem zarobku. Wieszając prawdziwe dzieła sztuki w naszych domach możemy cieszyć się prawdziwą ucztą dla zmysłów, nie każdy przecież może obcować z tak wyrafinowaną sztuką na co dzień, to zaszczyt jedynie dla nielicznych.