Jak wybrać rower dla dziecka – na co zwrócić uwagę

Zaczęła się już wiosna i pogoda sprzyja uprawianiu sportów na świeżym powietrzu. Warto zachęcić całą rodzinę do wspólnej aktywności fizycznej, na przykład do jazdy na rowerze. Wycieczki rowerowe mogą być wspaniałą atrakcją dla całej rodziny, również dla dzieciaków. Jeśli twoja pociecha nie ma jeszcze roweru, powinieneś jak najszybciej wybrać się do sklepu sportowego i wybrać coś odpowiedniego. Zobacz, czym kierować się przy wyborze roweru dla dziecka.


Nie kupuj na wyrost

Dopasuj rower do aktualnego wieku i wzrostu twojego dziecka, ponieważ na zbyt małym lub zbyt dużym rowerze, będzie mu trudniej zachować równowagę i prawidłową postawę. Częstym błędem rodziców jest kupowanie roweru, który jest po prostu za duży i źle dopasowany do wzrostu dziecka. Taka oszczędność, by nie wymieniać roweru zbyt często, nie jest dobra, ponieważ jazda na zbyt dużym rowerze jest niebezpieczna, zwłaszcza, że trudno wówczas utrzymać równowagę. Nawet wsiadanie i zsiadanie z roweru może być utrudnione, co często zniechęca dzieci do dalszej jazdy. Niestety trzeba zmieniać rower wraz z rozwojem dziecka i zawsze dopasowywać go do aktualnego wzrostu.

Rowerki dla najmłodszych

Dla najmłodszych dzieci w wieku od dwóch lat najlepszym rozwiązaniem będzie rowerek biegowy, który nie posiada pedałów, ale pozwala nauczyć dziecko trzymania równowagi. Koła takiego roweru powinny mieć nie więcej niż 12 cali. Pamiętaj, że na tym etapie trzeba już zainwestować w kask i ochraniacze na kolana oraz łokcie, ponieważ jazda na rowerku biegowym może skończyć się upadkiem, zwłaszcza jeśli dziecku spodoba się taka forma aktywności i zacznie rozwijać większe prędkości.

Coś odpowiedniego dla starszaka

Pierwszy rower dla 4-5 latka powinien być możliwie najprostszy i nie musi być wyposażony w dodatkowe gadżety, bo dziecko na tym etapie nie będzie potrafiło je wykorzystać. Wielkość roweru powinna być dopasowana do wieku i wzrostu dziecka, by nie był on ani za duży, ani za mały. Ważne, by nasze pociechy nie garbiły się i utrzymywały prawidłową postawę. Rower powinien być wyposażony w koła 16 cali, błotniki, by chronić przed ochlapaniem i hamulec ręczny. Bardzo ważnym elementem jest również oświetlenie – warto kupić także dodatkowe elementy odblaskowe, by nasz maluch był dobrze widoczny na drodze.

Już siedmioletnie dziecko powinno mieć rower w większym rozmiarze, którego koła mają 20 cali. Tego typu rowery mają już tylną przerzutkę zamontowaną w piaście lub tradycyjną. To dobry moment, by zacząć uczyć się operować biegami. Do sterowania przerzutkami mamy do wyboru dwa rodzaje manetek: cynglowe, w których przełożenia można zmieniać za pomocą palca wskazującego i kciuka oraz obrotowe, gdzie przekręcamy rączkę. Wybór zależy jedynie od preferencji dziecka. Mały rowerzysta powinien mieć na swojej kierownicy również dźwignię hamulca, ponieważ na pewno szybko nauczy się rozwijać całkiem spore prędkości, dlatego dobrze wyregulowany hamulec jest niezbędny.

Przy wyborze roweru dla dziecka oprócz rozmiaru kół istotna jest również waga roweru. Niektóre rowery dziecięce mimo mniejszych rozmiarów, są bardzo ciężkie, co może być przeszkodą, zwłaszcza dla dziewczynek, dlatego warto zainwestować w ramę aluminiową.

Rower dla 8-10 latka

Rower dla starszego dziecka będzie różnił się rozmiarem kół, ponieważ powyżej wzrostu 145 cm – 150 cm wybieramy już koła 24 cali. Na tym etapie warto zastanowić się również nad typem roweru i jego przeznaczeniem. Mamy do wyboru rowery miejskie, górskie, BMX, szosowe lub crossowe, wszystko zależy od potrzeb dziecka oraz tras, które będzie wybierał na wycieczki rowerowe.

Pamiętaj, że rowery dopasowane są również do płci dziecka. Różnice są głównie w budowie ramy i kolorystyce, ale dla nastolatka wygląd jego roweru będzie na pewno bardzo istotnym argumentem.

Jazda na rowerze to wspaniała forma aktywności fizycznej dedykowana całej rodzinie. Nie ma nic lepszego niż wspólna wycieczka rowerowa za miasto. Powstaje coraz więcej tras rowerowych, więc uprawianie tego sportu staje się bezpieczniejsze i coraz bardziej popularne. Każde dziecko, nawet to najmniejsze, powinno korzystać z wiosennej pogody i uczestniczyć w rodzinnych wycieczkach rowerowych. Zobaczysz, jaką frajdę sprawisz swojemu maluchowi ofiarując mu nowy rower, który będzie go zachęcał do aktywności fizycznej i samodzielności. Nie ma nic lepszego niż wspólna rodzinna pasja, może waszą stanie się właśnie jazda na rowerze i wspólne rowerowe wycieczki.