Jak zacząć oszczędzać w Nowym Roku?

Nowy Rok zawsze kojarzy nam się z postanowieniami, celami, które chcemy zrealizować. Jedni chcą schudnąć, inni znaleźć lepszą pracę, dlaczego więc nie postanowić zaoszczędzić? To świetny pomysł, zwłaszcza, że zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na jakiś większy cel, spełnienie marzeń. Zobacz co zrobić, by oszczędzanie było łatwe i przyjemne, a przede wszystkim skuteczne.


Sprawdzajmy historię swojego konta

Bardzo często pieniądze przelatują nam przez ręce, gdyż zwyczajnie nie pamiętamy, na co je wydaliśmy. Co stało się z resztą za zakupy z zeszłego tygodnia? Ile dokładnie wydałam wczoraj w restauracji? A nowa sukienka, ile właściwie kosztowała? Kto by zapamiętał wszystkie transakcje z całego miesiąca, jest ich przecież tak wiele. Rozwiązaniem może być nasza historia z konta osobistego. Płacąc za wszystkie zakupy i rachunki z jednego konta za pomocą karty płatniczej czy przelewu będziemy mieć wszystkie informacje w jednym miejscu. Będziemy więc mogli na bieżąco kontrolować wszystkie transakcje oraz saldo na rachunku. Sprawdzając historię naszego konta jesteśmy w stanie oszacować, na co wydajemy najwięcej.

Na czym możemy zaoszczędzić?

Uregulujmy wszystkie rachunki i zapłaćmy raty kredytów zaraz po wypłacie. Będziemy wiedzieć, ile pieniędzy zostało nam na bieżące wydatki, zakupy i ile jesteśmy w stanie odłożyć. Pomyślmy również, jak obniżyć nasze wydatki. Może zamiast zamawiania lunchu w pracy zabierzemy z domu kanapki? Przeliczając koszt zamawianego obiadu przez około dwadzieścia dni roboczych zobaczymy, ile kosztuje nas ta wygoda. Posiłki przygotowane w domu na pewno pozwolą nam obniżyć ten wydatek. Jeśli dużo wydajemy na weekendowe wyjścia ze znajomymi, może rozwiązaniem będzie zaproszenie ich do siebie lub po prostu wspólny spacer do parku?
Wydajesz dużo na zakupy spożywcze? Chodzisz często do sklepu i kupujesz co wpadnie ci w ręce? Rozwiązaniem będzie lista zakupów i zaplanowanie posiłków na cały tydzień. Zakupy zrobione zgodnie z zaplanowaną wcześniej listą sprawią, że w naszym koszyku nie pojawią się rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Korzystajmy
z promocji oraz wyprzedaży. Nie dajmy się jednak ponieść szałowi zakupów, kupujmy tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne.

Załóżmy konto oszczędzające

Gdy na koniec miesiąca zobaczymy na naszym koncie chociaż niewielką sumę pieniędzy, którą udało nam się zaoszczędzić, będzie to oznaczało, że odnieśliśmy sukces. Pamiętajmy, że małymi kroczkami można osiągnąć zamierzony cel. Nadwyżkę finansową możemy przelać na konto oszczędnościowe, gdzie będzie ona nadal rosnąć, ponieważ konta oszczędnościowe są oprocentowane, co oznacza, że nasze oszczędności nie próżnują, tylko wciąż się powiększają.

Postawmy sobie konkretny cel

Każdemu potrzebna jest motywacja. Stawiając sobie konkretny cel, który chcemy zrealizować, będzie nam łatwiej odmawiać sobie niektórych przyjemności i luksusów. Oszczędzanie może być nawet przyjemne, jeśli
z każdym dniem będzie zbliżało nas do spełnienia jednego z naszych marzeń.