kalendarz

Niezależnie od tego, czy sięgniemy po oszczędności i zaplanujemy urlop z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, czy na ratunek przyjdą nam pożyczki gotówkowe, a walizkę spakujemy na kilka godzin przed wylotem, urlop chcemy spędzić w jak najbardziej komfortowy i odpowiadający nam sposób. Kiedy planować i rezerwować wakacje? Zapraszamy do lektury!


First czy last minute

Jeśli znamy termin urlopu z dużym wyprzedzeniem możemy wykupić wyjazd w ofercie first minute, czyli z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli nie jesteśmy ograniczeni wakacjami dzieci lub nie musimy planować na pół roku do przodu, wówczas możemy monitorować oferty last minute i na urlop pojechać z dnia na dzień.

Wyjazd last minute można wykupić zawsze i niezależnie od pory roku, niemniej jest kilka preferencyjnych momentów na poszukiwanie i wyjazd, na przykład po weekendzie majowym do połowy czerwca, od drugiej połowy października do pierwszej połowy grudnia oraz zaraz po nowym roku.

Pamiętajmy, że prawdziwe last minute to wyjazd o znacząco niższej cenie, który pojawia się na kilka dni przed wylotem. Dzieje się tak wtedy, kiedy nie sprzedadzą się wszystkie wycieczki lub ktoś zrezygnuje z wyjazdu na ostatnią chwilę – nie jest to jednak gwarantowane, warto więc mieć zapasowy pomysł tak, aby nie spędzić urlopu w domu.

W ostatnich latach, w związku z niepewną sytuacją na świecie, nastąpiła pewna zmiana. Obecnie bardziej opłaca się rezerwować wyjazd w ofercie first minute. Ponieważ sprzedawca danej usługi turystycznej otrzymuje naszą deklarację z wyprzedzeniem, jest w stanie zapewnić nam liczne bonusy, rabaty, zorganizowane wycieczki, opiekę rezydenta, ubezpieczenia i tzw. pakiety gwarancyjne.

Gdzie i kiedy

Bardzo dużo zależy od tego, gdzie chcemy jechać. W tym roku przedsprzedaż, czyli okres bardzo preferencyjnych cen na wyjazdy w okresie typowo wakacyjnym, zakończy się wraz z pierwszym tygodniem marca. Kolejnych obniżek będzie można się spodziewać bezpośrednio przed najgorętszym sezonem i będą to typowe oferty last minute. Musimy jednak pamiętać, że wówczas oferta będzie znacznie uboższa – mniej biletów, mniej miejsc do wyboru i niższe zniżki.

Szacuje się, że wyjazdy do typowych miejscowości kurortowych lub na wycieczki egzotyczne najlepiej rezerwować od grudnia do marca. Warto także sprawdzić, czy w miejscu, do którego chcemy jechać będzie w danym czasie pora sucha i skrajnie upalna, deszczowa, czy wręcz odwrotnie – komfortowa i idealna do zwiedzania i wypoczynku. Tu także musimy określić własne preferencje, czy na przykład suchy i upalny okres wakacyjny w Australii przypadający na naszą zimę będzie tym, na co mamy ochotę.

First czy last minute, w biurze podróży, na forum, czy bezpośrednio na stronie, zawsze warto wydać pieniądze na wyczekany wyjazd na urlop. Czy wydamy oszczędności, czy skorzystamy z oferty takiej jak pożyczki gotówkowe chwilówki przez internet, nie ma lepszego wydatku jak ten, przeznaczony na wypoczynek, relaks i zbieranie kolejnych słonecznych wspomnień.