apartment

Podekscytowani zyskaniem własnych czterech kątów i ich urządzaniem, nierzadko zapominamy o dodatkowych kosztach. A przecież koszt zakupu mieszkania nie jest jedynym, jaki będziemy musieli przy tej okazji ponieść. Sprawdźmy, jakie dodatkowe należności powinniśmy uregulować przy kupnie swojego „M”.

Podatek VAT – mieszkanie z rynku pierwotnego

W przypadku zakupu prosto od dewelopera nie poniesiemy dodatkowych kosztów z tytułu podatku VAT. Jest on bowiem wliczony w cenę mieszkania. Jego wysokość jest uzależniona od metrażu mieszkania: granica to 150 m2. Poniżej niej podatek będzie wynosił 8%, powyżej – już 23%.

Podatek PCC – mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego

Gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, obowiązuje nas podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli w skrócie PCC. W celu jego ustalenia wybieramy się do notariusza, który oblicza koszt podatku (zwykle wynosi on 2% rynkowej wartości mieszkania). Urzędnik sporządza akt notarialny, który jest podstawą prawną do zapłacenia podatku. Warto wiedzieć, że w przypadku kupna mieszkania za niską cenę trzeba ten fakt uzasadnić w akcie notarialnym. Dzięki temu Urząd Skarbowy nie dopatrzy się nieścisłości między ceną a wartością rynkową i nie naliczy dodatkowego podatku oraz odsetek.

Podatek PCC dotyczy również mieszkań z rynku pierwotnego kupowanych na kredyt. W tym przypadku jego wysokość wynosi 19 zł.

Taksa notarialna

Wspomniana już wizyta u notariusza i sporządzenie aktu notarialnego także wiąże się z kosztami. Opłata jest nazywana taksą notarialną, a jej wysokość jest uzależniona od wartości mieszkania oraz indywidualnych ustaleń. Nie ma tu znaczenia, czy kupujemy na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Do taksy doliczamy również 23% podatku VAT.

Inne koszty

Podatki to nie jedyna należność, którą będziemy zobowiązani uregulować podczas kupowania mieszkania. Warto też wspomnieć o wpisie do księgi wieczystej, którego koszt wynosi 200 zł plus 60 zł za ewentualne jej założenie. Ostatnim kosztem jest prowizja dla agencji nieruchomości (zazwyczaj 2,5%). Jeżeli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym i nie korzystamy z usług agencji, ta suma zostanie w naszej kieszeni.

Rzeczywisty koszt kupna mieszkania to nie tylko cena umieszczona w ogłoszeniu lub na stronie dewelopera. Podatki oraz koszty dodatkowe potrafią znacznie ją podwyższyć. Jednak dla wielu z nas poczucie posiadania własnych czterech kątów jest wartością bezcenną.

Przeczytaj: Kredyt hiptoteczny, a działalność gospodarcza.