Czy warto uczyć się języka za granicą?

Zastanawiasz się nad podszkoleniem swojego języka obcego? Możesz wybrać naukę w zagranicznych szkołach, które organizują kursy językowe. Zobacz, jak wygląda taki kurs i czy warto z niego skorzystać.

Czy warto uczyć się języka za granicą?

Nauka języka obcego za granicą jest na pewno dużo szybsza i efektywniejsza. Dzięki temu, że osłuchujesz się z językiem przez całą dobę,  a dodatkowo korzystasz z zajęć edukacyjnych również w obcym języku, zaczynasz mimowolnie zapamiętywać słowa i zwroty oraz prawidłowo pod względem gramatycznym składać zdania.

Takie przebywanie w obcym kraju zmusza również do radzenia sobie w codziennych czynnościach, jak robienie zakupów, przemieszczanie się środkami komunikacji, często pytając o drogę. Wówczas również trzeba się zmobilizować i w obowiązującym tam języku się porozumieć, to wszystko także jest nauką, często lepiej przyswajalną niż zajęcia w szkole.

Przebywając w danym kraju warto poznać jego historię i tradycje, dlatego szkoły organizują dla uczestników kursów wycieczki do najciekawszych miejsc w kraju, w którym się uczą. To wspaniała atrakcja i dodatkowa lekcja kultury, która uczy także tolerancji, otwartości i pozwala nawiązać nowe znajomości.

Jak wygląda nauka języka w obcym kraju

W kursach nauki języka obcego za granicą mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Większość szkół, które organizują zajęcia wymagają, by dzieci miały ukończone 14 lat, ponieważ zazwyczaj wyjeżdżają na kurs bez opiekuna. Jeśli chodzi o górną granicę wiekową, to nie ma żadnych ograniczeń, dlatego z takich kursów mogą korzystać także seniorzy.

Nauka odbywa się w renomowanych, zagranicznych szkołach, które zatrudniają wysoko wykwalifikowanych lektorów zwanych native speakers. Dzięki temu poziom nauczania jest bardzo wysoki, a ilość przyswajalnej wiedzy bardzo duża.

Zaraz po przyjeździe na uczestnika kursu czeka test pisemny oraz ustny. Ma on określić umiejętności ucznia i przypisać go do określonej grupy kursantów, którzy są na podobnym poziomie. Już przed wyjazdem warto zdecydować się na konkretny kurs, na przykład standardowy, intensywny, indywidualny lub specjalistyczny, który pomoże wzbogacić słownictwo w konkretnej dziedzinie, na przykład prawniczej medycznej czy biznesowej. Możesz wybrać również kursy egzaminacyjne, dzięki którym można lepiej przygotować się do egzaminów, nawet międzynarodowych.

Oprócz zajęć lekcyjnych przy zastosowaniu nowoczesnych podręczników oraz pomocy naukowych, organizowane są również zajęcia sportowe jak basen, siatkówka, koszykówka oraz spotkania towarzyskie, czyli tak zwane wieczory międzynarodowe.

Co wchodzi w cenę kursu

Koszty takiej nauki za granicą są bardzo różne, ponieważ zależą od wielu czynników. Jednym z nich jest wybór kraju, w którym chcemy się uczyć oraz czas, który chcemy tam spędzić. Tutaj liczy się przede wszystkim koszt dojazdu, dlatego im dalej położony kraj, tym opłata za transport będzie wyższa. Jeśli chodzi o czas trwania kursu, to są do wybory turnusy trwające od 1 tygodnia do nawet roku.

Dochodzi również kwestia zakwaterowania. Mamy do wyboru lokum u miejscowej rodziny, akademiki lub domy studenckie. Jest również możliwość mieszkania w hotelach i pensjonatach, ale wówczas cena całego kursu jest dużo wyższa.

Wyżywienie często zapewnia szkoła, w której odbywają się zajęcia i są to standardowo 3 posiłki. Można również samodzielnie zorganizować sobie wyżywienie i wówczas w zależności od wymagań kulinarnych i kraju, w którym odbywa się nauka, mogą być to niewielkie lub całkiem spore wydatki.

Kolejny czynnik to wybór szkoły, i tutaj oczywiście największe stawki należą do najpopularniejszych uczelni z bardzo wysokim poziomem. W tej kwestii jednak nie warto oszczędzać, ponieważ, to właśnie od poziomu kadry lektorów w dużej mierze zależy efektywność nauki, dlatego trzeba zainwestować w dobrą, sprawdzoną szkołę.

Ostatni czynnik, i w zasadzie najważniejszy to rodzaj kursu, który nas interesuje. Wybór jest bardzo duży, ale trzeba pamiętać, że kursy specjalistyczne, egzaminacyjne czy intensywne będą dużo droższe, niż te standardowe, które jednak zawierają dużo mniejszą liczbę godzin lekcyjnych.

Ile kosztuje przykładowy kurs

Na przykład miesięczny kurs standardowej nauki we Francji, przy zakwaterowaniu w akademiku i własnym wyżywieniu kosztuje w granicach 1000 euro. Oczywiście ceny trzeba porównywać w różnych szkołach, ponieważ mogą się między sobą bardzo różnić. Dla przykładu, za kurs tygodniowy w Anglii można zapłacić 90 funtów lub 200 funtów, przy tej samej ofercie. Oczywiście najdroższe są kursy w okresie wakacji, ponieważ wtedy zainteresowanie nauka za granicą jest największe.

Trzeba przyznać, że wydatki związane z nauką języka obcego za granicą są bardzo wysokie. Czy warto ponosić takie koszty, by podszkolić swój język? Na pewno warto, ponieważ efekty takiego kursu są o wiele większe niż nauka w kraju, nawet w najlepszych szkołach. To stałe obcowanie z językiem ma duże znaczenie w przyswajaniu wiedzy, jeśli jesteś zmuszony cały czas posługiwać się językiem danego kraju, by kupić jedzenie czy zapytać o drogę, to w końcu mimowolnie się go nauczysz, a profesjonalnie przygotowane zajęcia dodatkowo zwiększą efektywność nauki.