notebook

Osoby starsze wciąż chcą być aktywne i „na czasie”, korzystają więc z wielu portali społecznościowych, potrafią poruszać się w Internecie, korzystają z poczty elektronicznej, czy dostępu online do swojego konta bankowego. Pomóc w tym może im dobry laptop, pod warunkiem oczywiście, że będzie dobrze dobrany do ich wieku i potrzeb. Zobacz, na co zwrócić uwagę, wybierając laptop dla seniora.

Odpowiedni rozmiar ekranu

Wybierając laptop dla seniora, przede wszystkim należy skupić się na rozmiarze ekranu. Nie warto wybierać małych laptopów, które chociaż są lżejsze i bardziej poręczne, to jednak nie sprawdzą się przy użytkowaniu przez osoby starsze. Seniorzy często mają problemy z pogarszającym się wzrokiem, dlatego użytkowanie laptopa z małym ekranem może być dla nich problemem.

Na rynku dostępne są modele laptopów, skierowane specjalnie do seniorów, które cechuje większy ekran od 15 do 17 cali oraz lepszy kontrast wyświetlanego obrazu.

Lekka obudowa

Laptop dla seniora powinien być lekki i poręczny, by osoby starsze mogły z niego korzystać siedząc wygodnie w fotelu lub nawet leżąc w łóżku. Najlepiej wybrać więc komputer, z którym będzie można bez problemu przemieszczać się i wszędzie go ze sobą zabrać. Należy przy tym zwrócić uwagę, by był solidnie wykonany i posłużył jego użytkownikowi przez dłuższy czas.

Wygodna klawiatura

Wybierając laptop, warto sugerować się także wygodną, ergonomiczną i pełną klawiaturą, która będzie wyposażona w duże przyciski. To na pewno bardzo ułatwi korzystanie z laptopa, zwłaszcza osobom w starszym wieku.

Pojemność dysku

Laptop dla osoby starszej powinien mieć większą pojemność dysku. Dysk o pojemności minimum 500 GB, pozwoli na jego użytkowanie przez kilka lat bez konieczności kasowania części danych z dysku i wykonywania problematycznych deinstalacji.

Dzięki większej pojemności, laptop będzie mógł służyć również jako miejsce przechowywania pamiątkowych zdjęć rodzinnych oraz filmików. Osoby starsze chętnie przeglądają taką rodzinną galerię i wciąż wzbogacają nowymi zdjęciami, warto więc zainwestować w dużą pojemność dysku, która pomieści wszystkie te wspomnienia.

System operacyjny

Wybierając laptop dla seniora warto pomyśleć również, by miał on już zainstalowany system operacyjny Windows, a w nim także pakiet biurowy, podstawowe kodeki oraz przydatne programy.

Osoby starsze na pewno docenią Skype’a, prosty odtwarzać filmów i muzyki oraz bardzo potrzebny program antywirusowy, który będzie chronił ich dane przed działaniem wirusów i hakerów.

Ranking laptopów 2017

Wybierając laptop dla seniora, możesz zasugerować się poniższymi propozycjami:

  • Acer Aspire F5-573G
  • Dell Inspiron 15 (5567)
  • Apple MacBook Air MMGF2ZE/A
  • Acer E5-575
  • Kiano SlimNote

Pamiętaj, że wybierając laptop dla seniora powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to żeby, by był on praktyczny, funkcjonalny i prosty w obsłudze. Ważne, by nie zniechęcał osoby starszej do jego użytkowania, ale motywował do aktywności.