router

Dzisiejsze społeczeństwo nie wyobraża już sobie funkcjonowanie bez dostępu do Internetu. Można nawet powiedzieć, że coraz bardziej zgłębiamy jego możliwości i podpinamy do sieci coraz więcej urządzeń domowych, jak telewizor, lodówkę, kamery monitoringu czy nawet dzwonek do drzwi. Czy w ten sposób nie narażamy jednak swojego bezpieczeństwa, czy nasza sieć lokalna nadal jest bezpieczna? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć sieć lokalną w domu.

Nie zapomnij o aktualizowaniu oprogramowania

Producenci sprzętów, które mają bezpośredni dostęp do Internetu co jakiś czas informują swoich użytkowników o konieczności zainstalowania nowszej, lepszej wersji oprogramowania. Chociaż instalowanie takich nowszych, ulepszonych wersji jest czasochłonne i wielu odkłada to na później, to jednak trzeba mieć świadomość, że jest to konieczne. Nowe oprogramowania bardzo często pozbawione są wcześniejszych błędów, które mogłyby również ułatwić włamania przestępcom.

Zmieniaj hasła dostępu

Bardzo ważnym czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo sieci domowej jest hasło dostępu. Hasła domyślne są często bardzo proste i można je szybko rozszyfrować, warto więc ustawiać takie, które sprawią problem potencjalnemu włamywaczowi. Jeśli nie zmienisz swojego hasła istnieje większe prawdopodobieństwo, że staniesz się ofiarą włamania, ponieważ włamywacze często wyszukują w Internecie listy domyślnych nazw użytkowników oraz haseł, które sprawdzają na napotykanych urządzeniach. Dobre hasło powinno więc zawierać minimum 14 znaków, krótsze hasła mogą być już mniej bezpieczne.

Sieć WiFi nie dla wszystkich i nie dla wszystkiego

Jeśli twój domowy router ma funkcję włączenia drugiej sieci WiFi dla gości, warto z tej opcji skorzystać. Nie trzeba będzie bowiem podawać naszym gościom hasła do głównej sieci domowej.

Dobrym rozwiązaniem będzie również podłączenie mniej zaufanych urządzeń, jak na przykład domowe sprzęty do takiej osobnej sieci WiFi.

Dlaczego bezpieczeństwo sieci lokalnej w domu jest tak ważne

Niestety coraz więcej osób staje się ofiarami włamań do sieci lokalnej w ich domach, czego konsekwencją może być ujawnienie haseł dostępu, poufnych danych, które znajdowały się na przykład na komputerze czy tablecie, a nawet kradzież pieniędzy z kont osobistych.

Prawdą jest również, że to czasem my sami niepotrzebnie narażamy się na takie ataki, ponieważ niewłaściwie zabezpieczamy naszą sieć domową, nie aktualizujemy oprogramować, nie zmieniamy haseł a nawet nieodpowiedzialnie podajemy nasze hasła dostępu. Nie zdajemy sobie sprawy, jak duże i jak przykre mogą być tego konsekwencje.

Warto więc poświęcić chwilę czasu i upewnić się, czy sieć lokalna w twoim domu na pewno jest dobrze zabezpieczona. Naprawdę nie trzeba wiele, by udaremnić włamania przestępcom.