bezpieczenstwo-sieci

Coraz więcej osób staje się ofiarami przestępstw, które dokonywane są w sieci. Korzystając z Internetu w pracy czy w domu powinniśmy zawsze stosować się do zasad bezpieczeństwa, które pozwolą nam uchronić się od działania hakerów. Zobacz, o czym musimy pamiętać, by zachować bezpieczeństwo w sieci.

Pamiętaj, że twoje dane są poufne

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jakie konsekwencje mogą wyniknąć, jeśli nasze dane osobowe dostaną się w niepowołane ręce. Informacje z poufną treścią znajdujące się w mailach, numery rachunków bankowych i stan konta, a także informacje o naszym stanie zdrowia lub członkach rodziny, powinny być przez nas zawsze chronione. Takie informacje mogą być wystarczające, by wyłudzić kredyt na nasze dane osobowe lub zrobić zakupy przez Internet.

Wiele osób ujawnia swoje poufne dane osobowe na portalach społecznościowych, jak na przykład Facebook. Bez zastanowienia zamieszczają zdjęcia oraz informacje, które mogą zostać wykorzystane w różnego rodzaju przestępstwach w sieci. Warto więc przed każdym kolejnym wpisem i zamieszczeniem zdjęcia zastanowić się, czy nie zawiera ono poufnych treści, które lepiej, żeby zostały tylko do naszego wglądu.

Twórz bezpieczne hasła

Postaraj się szyfrować swoje dostępy do komputera, kont bankowych czy poczty bezpiecznym i dobrze przemyślanym hasłem. Nie wystarczy krótkie słowo pisane jedynie małymi literami lub szereg kilku cyfr, by właściwie zabezpieczyć nasze dane. Takie hasła są bardzo łatwo łamane i nie stanowią żadnej przeszkody dla potencjalnych przestępców.

Wiele osób, martwiąc się o zapamiętanie długiego ciągu małych i wielkich liter oraz cyfr, układa proste hasła, które z reguły są również krótkie i bardzo słabe. Bezpieczne hasło powinno składać się minimum z 8 znaków, zawierać wielkie i małe litery oraz przynajmniej jedną cyfrę i znak interpunkcyjny.

Można tworząc bezpieczne hasła wykorzystać cytat z ulubionej książki, rozpocząć go wielką literą, ująć w cudzysłów lub zakończyć kropką. Doskonale sprawdzają się także teksty piosenek, zwłaszcza te, które w swej treści zawierają również cyfry i nietypowe słowa. Takie hasło będzie na pewno stanowiło lepszą ochroną dla naszych danych osobowych i łatwo będzie można je zapamiętać.

Pamiętaj, by zawsze się wylogować

Nawet najlepiej stworzone hasło nie ochroni naszych danych, jeśli nie będziemy pamiętać, by zawsze po skończonej pracy wylogować się z poczty, bankowości internetowej lub każdej innej strony internetowej, która zawiera nasze dane osobowe.

Takie środki bezpieczeństwa należy stosować zwłaszcza, jeśli korzystamy z komputerów publicznych, na przykład w bibliotekach lub kafejkach internetowych. W takich miejscach przewija się codziennie bardzo dużo osób, które również korzystają z tych samych komputerów. To bardzo ważne, by odchodząc od stanowiska, zawsze kliknąć ikonkę „wyloguj” i pozamykać strony internetowe z których korzystaliśmy.

Uważaj na podejrzane maile

Przestępcy internetowi stosują wiele sposobów, by pozyskać nasze dane osobowe i wykorzystać je w nielegalny sposób. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na wiadomości, które dostajemy na naszą skrzynkę elektroniczną. Mogą one zawierać wirusy oraz programy do kradzieży i skanowania danych, które mamy zapisane na poczcie lub komputerze.

Nie otwieraj maili od podejrzanych nadawców. Zawsze możesz sprawdzić dany adres mailowy, z którego otrzymałeś wiadomość w Internecie i upewnić się czy nie jest on pułapką przestępców internetowych.

Bardzo często silne emocje, zwłaszcza te pozytywne skłaniają nas do podejmowania pochopnych decyzji, które mogą mieć niestety przykre konsekwencje. Gdy otrzymujemy maila, który zawiera w tytule informację „wygrałeś główną nagrodę” lub „zostałeś wylosowany” to bez zastanowienia otwieramy taką wiadomość, by dowiedzieć się jaka nagroda na nas czeka. Mało kto zadaje sobie najpierw pytanie „czy brałem udział w jakimś konkursie lub losowaniu?”, większość osób od razu sprawdza zawartość maila. To jeden
z najczęstszych sposobów hakerów na kradzież naszych danych i również najbardziej skuteczny.

Zachowując środki bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci, twoje dane będą właściwie chronione i nie dostaną się w niepowołane ręce. Warto więc o nich pamiętać i postarać się, by weszły nam one w nawyk.