Dlaczego warto wysyłać dzieci na kolonie?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować twojemu dziecku letnie wakacje? Jaki wyjazd mu zaproponować, by mógł nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale także zdobyć nowe umiejętności. Wyślij dziecko na zorganizowane kolonie i pozwól mu na samodzielne poznawania świata. Zobacz, dlaczego warto wysyłać dzieci na kolonie.

Kolonie uczą samodzielności

Tydzień lub dwa tygodnie bez stałej pomocy ze strony rodziców zmuszają do nauki samodzielności. Oczywiście nie zawsze przychodzi to łatwo i często wymaga sporo wysiłku i wytrwałości. Nie każde dziecko potrafi samodzielnie zrobić pranie, zarządzać swoim kieszonkowym, posprzątać pokój czy spakować się na wycieczkę, a na koloniach takie umiejętności są potrzebne.

Oczywiście jak mówi przysłowie dla chętnego nic trudnego i wszystkiego można się nauczyć, jeśli tylko wykaże się odrobinę wysiłku i inicjatywy. Z pomocą przychodzą również opiekunowie, którzy podpowiadają i pomagają w trudniejszych czynnościach, zwłaszcza młodszym dzieciom, dlatego taka lekcja nauki samodzielności nie musi kojarzyć się ze stresem.

Zorganizowany wypoczynek

Na koloniach nie można się nudzić. Każdy dzień ma swój określony harmonogram i rozkład zajęć. Niezależnie od miejsca wyjazdu na dzieci czeka wiele ciekawych atrakcji.

Kolonie nad morzem zapewniają częsty wypoczynek nad brzegiem morza, kąpiele i plażowanie, a także korzystanie z nadmorskich atrakcji. Tutaj na dzieci czeka na pewno wiele ciekawych wycieczek do najpiękniejszych nadmorskich miast i możliwość zwiedzenia najciekawszych zabytków. Nie tylko muzea i latarnie morskie znajdują się na liście takich wycieczkowych atrakcji, ale również oceanaria, wesołe miasteczka, parki wodne, a także szereg innych. Tutaj nikt na pewno nie będzie się nudził.

Kolonie w górach to przede wszystkim aktywny wypoczynek i częste wędrówki po górskich szlakach. Wycieczki do ciekawych miejsc, parków i rezerwatów. Nie brakuje także odrobiny szaleństwa na torach saneczkowych czy w parkach linowych… dla każdego coś miłego.

Na koloniach nie brakuje również konkursów, zawodów sportowych, dyskotek czy na przykład wyborów miss. Wszystko jest nowe, ciekawe i sprzyja poznawaniu rówieśników i nawiązywaniu nowych przyjaźni.

Nowe znajomości i prawdziwe przyjaźnie

Wspólne przeżywanie emocji, które towarzyszą wyjazdom na kolonie, sprzyja nawiązywaniu nowych przyjaźni. Razem raźniej i weselej, dlatego dzieci chętniej integrują się ze sobą i chcą spędzać dużo czasu w grupie. Kolonie pomagają nauczyć się nawiązywania relacji z innymi rówieśnikami oraz akceptować dzieci z odmiennymi przyzwyczajeniami i charakterami.

To prawdziwa lekcja odnalezienia się w społeczeństwie i nawiązania kontaktu z grupą rówieśniczą. Dzieci spędzają wspólnie większość czasu, dlatego mają wiele okazji do zawiązania nowych przyjaźni i tworzenia grup koleżeńskich.

Sprawdzenie samego siebie

Dzieci, które wyjeżdżają na kolonie mają możliwość sprawdzenia samego siebie w nowych, wymagających samodzielności sytuacjach. Często tęsknota za rodzicami, zwłaszcza młodszych dzieci, utrudnia im ten sprawdzian, ale trzeba pamiętać, że jest to bardzo dobra lekcja życia, która na pewno je sporo nauczy. Dlatego pozwól swojemu dziecku na ten pierwszy, samodzielny krok w dorosłość i wyślij go na kolonie.