swiety-mikolaj

Przemiły siwiuteńki dziadek z długą brodą i zawsze uśmiechniętą buzią, ubrany w czerwony strój z charakterystyczną czerwoną czapką z białym pomponem. Wedle różnych legend w okresie świąt Bożego Narodzenia, opuszcza swój dom w Laponii, gdzie wspólnie z gromadą elfów produkuje zabawki i świąteczne upominki i rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów… o kim mowa? Wszystkie dzieci na pewno znają odpowiedź na to pytanie. To oczywiście święty Mikołaj.

Czy powinniśmy utwierdzać dzieci w przekonaniu, że prezenty, które otrzymują 6 grudnia są właśnie od niego? Czy jest to małe oszustwo, w które od pokoleń wciągamy wszystkie dzieci.

Święty Mikołaj istniał naprawdę

Nie każdy wie, że historia świętego Mikołaja nie została wymyślona, ta postać istniała naprawdę. Święty Mikołaj, biskup Miry, który rozdał cały swój majątek biednym, został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i z pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce.

Nie bez znaczenia jest również data, kiedy obchodzimy Mikołajki, czyli 6 grudnia. To rocznica śmierci biskupa, dlatego też właśnie tego dnia, na pamiątkę jego śmierci, grzecznym dzieciom rozdaje się prezenty.

Każdy z nas może być Mikołajem

Historii o świętym Mikołaju jest wiele, w każdej jednak istnieje osoba, która z dobrego serca pomaga potrzebującym i sprawia radość innym. Każdy z nas może być świętym Mikołajem i zrobić coś dla innych. Nasze dzieci również powinny o tym wiedzieć i warto zachęcać je do pomagania, zwłaszcza w okresie świąt, wówczas one również zostaną małymi Mikołajkami.

Dzieciaki mogą na przykład oddać biednym część swoich zabawek lub za małe ubranka. Staną się w ten sposób częścią historii o świętym Mikołaju i zrozumieją ideę tego symbolu. Bo postać dziadka w czerwonej czapce, który przemierza saniami setki kilometrów tylko po to, by dać innym radość to właśnie symbol pomagania innym i dzielenia się z nimi nie tylko upominkami, ale również pomocą, miłością i radością.

Wyjątkowe tradycje należy pielęgnować

Prezenty od świętego Mikołaja, na które czekają wszystkie dzieci są piękną tradycją, którą należy pielęgnować. Dzięki postaci tego jakże wspaniałego dziadka, którego kochają wszystkie maluchy święta stają się jeszcze bardziej magiczne. To również zachęta dla wszystkich dzieci, by były grzeczne, ponieważ Mikołaj obdarowuje upominkami tylko te dzieci, które swoim zachowaniem i dobrymi uczynkami na to zasłużyły, nikt nie chce przecież otrzymać rózgi.

W momencie, gdy pojawia się osoba w stroju Mikołaja z workiem prezentów na plecach, to w sercach wszystkich dzieci pojawia się ogromna radość. Nawet jeśli rozpoznają w Mikołaju swojego tatę czy dziadka, który specjalnie dla nich przebrał się w tym dniu, to ta radość wcale nie maleje.

Podaruj dziecku magię świąt

Dzieci potrzebują bajek, potrzebują tego, by wierzyć w czary i magię świąt Bożego Narodzenia. Dlatego właśnie dzieciństwo jest tak wyjątkowe i dorośli często zazdroszczą swoim pociechom tej wyobraźni i wiary w cuda. Święta bez Mikołaja nie byłyby już tak wyjątkowe i radosne… straciłyby część swojej magii.

Wszystkim rodzicom zależy przecież, by ich dzieci były szczęśliwe i radosne, dlatego jeśli szczęście daje im wiara w elfy, jednorożce, wróżkę zębuszkę, piaskowego dziadka czy właśnie w Mikołaja to nie powinniśmy im tego odbierać.