Wiosna to czas, kiedy w ogrodzie jest najwięcej prac do wykonania. Polegają one głównie na uporządkowaniu ogrodu po zimie i przygotowaniu gleby do posadzenia nowych roślin. Jeśli chcesz, by ogród pięknie zakwitł na wiosnę, a latem dał ci dorodne owoce, musisz poświęcić trochę czasu, by wykonać niezbędne prace.


Oczyść swój trawnik

Jeśli chcesz cieszyć się gęstym i zielonym trawnikiem, teraz jest czas, by o niego zadbać, a najlepszym sposobem na piękny trawnik jest wertykulacja. Jest to ważny zabieg, ponieważ pozwala porządnie oczyścić trawnik i przywrócić dostęp powietrza i światła do niższych warstw trawy. Dzięki wertykulacji źdźbła stają się mocniejsze i zdrowsze, a trawnik wygląda piękniej. Jest to również świetny sposób na walkę z chwastami, dlatego nie zapomnij o tej czynności, zwłaszcza, że wcale nie musisz kupować kosztownego sprzętu, ponieważ wertykulator możesz wypożyczyć w większych sklepach i centrach ogrodniczych.

To również dobry czas, by rozsypać nawóz, ponieważ po wcześniejszym oczyszczeniu trawnika, nawóz dotrze w głąb ziemi i lepiej odżywi glebę, czego efektem będzie intensywnie zielona i gęsta trawa.

Nie zapomnij o opryskach drzew

Wczesna wiosna to również moment na opryski drzew owocowych, o czy nie można zapomnieć, bo jeśli zabierzemy się do tego zbyt późno, nie będzie efektów. Gdy na drzewach pojawią się już pierwsze liście, będzie to oznaczało, że przegapiłeś moment na opryski.
Zabieg ten pozwala uchronić drzewa owocowe przez różnego rodzaju chorobami, dlatego jeśli chcesz by twoje jabłonki, grusze i śliwy dały piękne owoce, musisz teraz o nie zadbać.

Wiosna to czas na sadzenie

Gdy ziemia odmarznie i temperatury są już wyższe przychodzi pora na przygotowanie ziemi pod siew. Trzeba porządnie ją przekopać i nawieźć, by była gotowa na zbliżający się czas sadzenia. Krzewy i drzewka należy już posadzić, trzeba to zrobić zanim nabrzmieją pąki. Pamiętaj, że korzenie powinny być dobrze przykryte warstwą ziemi, dzięki temu roślina lepiej się przyjmie i zakorzeni. Połowa kwietnia to czas, kiedy możesz już posadzić pomidory a także rośliny cebulowe i bulwiaste, które kwitną późnym latem i jesienią. Wiosenna pogoda zachęca do prac w ogrodzie, dlatego już dziś możesz zabrać się za posadzenie pierwszych roślin.

Zadbaj o drzewka i krzewy

Wczesna wiosna to pora, kiedy należy zadbać o drzewka owocowe. Już pod koniec lutego warto je przyciąć i prześwietlić ich korony, by do wnętrza drzewek docierało więcej słońca. Należy również usunąć wiki, czyli długie, wyrastające z pnia i konarów pędy. Krzewy owocowe również warto przyciąć oraz usunąć pędy, które są suche lub chore, ponieważ te na pewno nie będą owocować. Krzewy ozdobne są bardziej wrażliwe niż owocowe, dlatego poczekaj z ich przycinaniem do połowy marca. Roślinom, które latem zakwitną na nowych pędach, należy przyciąć wszystkie stare, a te bardzo zniszczone i chore trzeba usunąć w całości. Ten zabieg jest bardzo ważny, by w okresie letnim cieszyć się pięknym i bogato kwitnącym krzewem.

Wiosennej pracy w ogrodzie jest bardzo dużo, ale warto ją wykonać, ponieważ później zaowocuje ona pięknymi kwiatami oraz smacznymi
i dorodnymi warzywami i owocami.